вологість:
тиск:
вітер:
Астрономи зафіксували потужний гамма-спалах від надмасивної чорної діри
Використовуючи систему телескопів VERITAS, астрономи виявили потужний гамма-спалах, що походить від надмасивної чорної діри, розташованої в центрі галактики M87. Ця чорна діра, яка знаходиться на відстані 55 мільйонів світлових років від Землі, є об’єктом, для якого вперше отримали детальне зображення завдяки Телескопу горизонту подій у 2019 році. Нові спостереження проливають світло на процеси, що відбуваються поблизу горизонту подій, і допомагають зрозуміти механізми, які сприяють викиду колосальної кількості енергії з чорних дір. Результати дослідження опублікували в журналі Astronomy and Astrophysics.
Галактика М87, у центрі якої знаходиться чорна діра, зі струменем плазми, що виривається з неї. NASA
Що спричинило гамма-спалах у далекій галактиці?
Спалах надмасивної чорної діри в центрі галактики M87 зафіксували за допомогою телескопів VERITAS, розташованих у штаті Аризона, США. Цей спалах виник у вигляді струменя високоенергетичної плазми, викинутої з полюсів чорної діри під час її активного поглинання матерії. Акреційний диск, що оточує чорну діру, складається з гарячої матерії, яка падає під дією гравітації. Під час падіння частинки прискорюються до величезних енергій, утворюючи яскраве сяйво, яке видно у спостереженнях. У деяких випадках заряджені частинки взаємодіють із магнітними полями в акреційному диску, де відбуваються процеси магнітного перез’єднання, що призводить до їх прискорення та вивільнення енергії у вигляді гамма-променів.
Енергія цього конкретного спалаху, за оцінками науковців, досягала кількох тераелектронвольтів, а його тривалість становила близько трьох днів. За розрахунками, спалах, ймовірно, був обмежений регіоном, розміри якого не перевищують трьох світлових днів, що відповідає приблизно 24 мільярдам кілометрів. Така оцінка ґрунтується на часовій тривалості спалаху та швидкості поширення світла в просторі. Аналіз даних також показав, що акреційний диск змістився відносно струменя, що може вказувати на вплив горизонту подій на розмір і напрямок викидів. Вивчення гамма-спалахів, що походять від чорних дір, дозволяє краще зрозуміти механізми, які забезпечують передачу енергії в екстремальних умовах поблизу горизонту подій. Це, у свою чергу, сприяє глибшому розумінню природи чорних дір, їхньої ролі у формуванні галактик і походженні найенергетичніших частинок у Всесвіті.
Як вивчають гамма-спалахи
Космічна обсерваторія Фермі опублікувала кадри спостережень за гамма-випромінюванням у нашій Галактиці за останні 14 років.
Цього року запустили французько-китайський телескоп-супутник SVOM, який обертатиметься на орбіті Землі та полюватиме на гамма-спалахи, спричинені зіткненням і вибухами нейтронних зірок.
Науковці з’ясували , що найяскравіший в історії спостережень гамма-спалах виник внаслідок загибелі масивної зорі.
Новини рубріки
Назвали на честь бога підземного царства: в Азії знайшли особливий вид мурени (фото)
31 грудня 2024 р. 17:54
Сир із пліснявою вплинув на пам’ять
31 грудня 2024 р. 16:52