вологість:
тиск:
вітер:
Успадкований від неандертальців ген впливає на форму зубів
Нове дослідження , опубліковане в журналі Current Biology , ідентифікує 18 ділянок геному, що впливають на форму та розмір зубів, з яких 17 були виявлені вперше, і висвітлює роль генетичних варіацій у формуванні зубів різних етнічних груп.
Один із ключових результатів дослідження пов’язаний із геном HS3ST3A1 , який, як вважають науковці, успадкований від неандертальців. Цей ген виявили лише в людей європейського походження з тоншими різцями, що свідчить про його специфічну роль у формуванні зубів.
Дослідження базувалося на аналізі зубів 882 осіб із Колумбії, які мали змішане європейське, індіанське та африканське походження. Окрім цього, науковці експериментували з ключовими генами на моделях мишей, вивчаючи, як їх активація або вимкнення впливає на формування зубів. Наприклад, ген EDAR , який впливає на форму зубів у східноазіатців, виявився важливим для формування коронок, зокрема серед корінних американців.
Особлива увага приділена гену PITX2 , який вже відомий своєю роллю у формуванні обличчя та зубів. Нові дані свідчать, що його варіації можуть контролювати розмір і форму молярів та навіть визначати структуру щелепи. Така генетична взаємодія дозволяє краще зрозуміти, чому зуби сучасних людей значно менші за зуби наших пращурів, зокрема неандертальців.
Зуби, як наголошує Адхікарі, є важливим джерелом інформації про еволюцію людини, адже «добре збережені стародавні зуби проливають світло на ключові етапи нашої історії, наприклад, коли ми перейшли на варену їжу, що призвело до зменшення їх розмірів». Однак залишаються значні прогалини у знаннях про генетичну основу таких змін, головним чином через труднощі у вимірюванні та аналізі зубів.
Завдяки сучасним омік-технологіям, які враховують не лише генетичні варіації, але й регуляцію генів та виробництво білків, науковці мають змогу дослідити зуби детальніше. Подібні дослідження можуть стати основою для нових методів лікування стоматологічних хвороб, багато з яких мають генетичну природу.
Це дослідження є важливим кроком до розуміння еволюційної та генетичної спадщини людства, а також дає змогу переосмислити способи лікування захворювань зубів у майбутньому.
Новини рубріки
Солодкі напої пов’язали з десятьма відсотками нових випадків діабету у 2020 році
07 січня 2025 р. 08:34
Собаки винюхали яйця шкідників винограду
07 січня 2025 р. 08:34
Грозові вітри допомогли кажанам пролетіти сотні кілометрів за ніч
07 січня 2025 р. 08:34