Грозові вітри допомогли кажанам пролетіти сотні кілометрів за ніч

07 січня 2025 р. 08:34

07 січня 2025 р. 08:34


Грозові вітри допомагають кажанам у Європі мігрувати на понад 1100 кілометрів і долати сотні кілометрів щоночі за один переліт. Як виявилося, кажани використовують сильний попутний вітер як опору, що пришвидшує їхній політ і зменшує витрати ресурсів і часу під час весняних міграцій. Зважаючи на важливість грозових вітрів для міграції та подальшого розмноження кажанів, зміна сили та частоти гроз через глобальне потепління може зашкодити цим тваринам. Тому краще розуміння впливу гроз на міграції може допомогти захистити кажанів в умовах змін клімату. Дослідження опублікували в журналі Science .

Самиця кажана з датчиком для відстеження міграції. Christian Ziegler / Max Planck Institute of Animal Behavior

Як теплі грозові фронти допомогли кажанам мігрувати?

Науковці вивчали весняну міграцію самиць рудих вечірниць ( Nyctalus noctula ), яких зловили та помітили легкими датчиками у швейцарських Альпах. Як виявилося, самиці мігрували у північно-східному напрямку з тепліших місць зимівлі до місць розмноження на території Польщі, Німеччини, Чехії й Австрії. Що цікаво, за одну ніч вони в середньому долали 166 кілометрів, а максимальна зафіксована відстань становила 383 кілометри.

Сплески міграції самиць вечірниць під час наближення грозових фронтів. Темний колір позначає область низького тиску, тобто скупчення грозових хмар, а точки на карті — виліт кажанів. Hurme et al. / Science, 2025

Сплески міграції самиць вечірниць під час наближення грозових фронтів. Темний колір позначає область низького тиску, тобто скупчення грозових хмар, а точки на карті — виліт кажанів. Hurme et al. / Science, 2025

Дослідники встановили, що сплески початку міграції кажанів траплялися тоді, коли насувалися грози. Це наштовхнуло науковців на думку, що вітри допомагають тваринам долати великі відстані з меншими енергетичними витратами, адже кажани не роблять запасів перед міграцією. Підтвердженням цього стало й те, що ті самиці, які починали міграцію пізніше, коли грози були не такими сильними, мали на 249 відсотків більшу активність, ніж ті, що мігрували раніше. Це може свідчити про більші енергетичні потреби таких самиць, пов’язані зі втратою підтримки вітру.

Відкриття передумов міграції рудих вечірниць у Європі може допомогти передбачити ці міграції. Це може знайти застосування у захисті кажанів від зіткнення з вітряками та травмування під час довгих перельотів, наприклад, власники вітряків могли б вимикати їх під час прольоту кажанів цією територією або застосовувати додаткові заходи для їх відлякування.

Що відомо про міграції кажанів

🦇 Як виявилося, зміни клімату можуть порушувати міграції рудих вечірниць, поступово зменшуючи їхню потребу в переселенні до тепліших регіонів на зиму.

😢 В Україні через російське вторгнення загинуло до 7000 рудих вечірниць, які втратили свої місця для зимівлі або потрапили в пастку в зруйнованих будинках.

💨 Під час нічного польоту кажани використали висхідні потоки вітру на схилах гір, щоб досягати висоти до 1600 метрів над поверхнею землі.

Поділитися із друзями!

Грозові вітри допомогли кажанам пролетіти сотні кілометрів за ніч

Джерело: nauka.ua