Собаки винюхали яйця шкідників винограду

07 січня 2025 р. 08:34

07 січня 2025 р. 08:34


Собак навчили винюхувати яйця комах роду Lycorma , які є шкідниками винограду та інших сільськогосподарських культур. Вони краще за людей змогли виявити яйця комах у лісах поблизу виноградників, тож вони зможуть запобігати поширенню шкідників там, де люди не можуть їх виявляти. Це може бути особливо корисним тоді, коли шкідник тільки почав поширюватися на якійсь території та кількість кладок яєць ще невелика. Дослідження опублікували в журналі Ecosphere .

Собака у пошуку яєць комах-шкідників. Kaitlyn Serrao / Cornell-Ithaca & Cornell Tech

Наскільки добре собаки винюхали яйця шкідників?

Дослідники залучили до експерименту двох собак порід лабрадор-ретривер і бельгійський малінуа, яких часто використовують як службових. Їх навчили за запахом визначати кладки яєць інвазивних комах-шкідників Lycorma delicatula у виноградниках і лісах поруч з ними.

Ці комахи походять з Південно-Східної Азії, але поширилися у США, де вони не мають природних ворогів і їх важко виявляти на початку поширення на нових територіях. Як виявилося, у зонах, де комахи тільки почали з’являтися, їхніх яєць було більше у лісах, а там, де комахи вже поширилися, — кладки частіше траплялися у виноградниках.

Кладка яєць Lycorma delicatula. Kaitlyn Serrao / Cornell-Ithaca & Cornell Tech

Кладка яєць Lycorma delicatula. Kaitlyn Serrao / Cornell-Ithaca & Cornell Tech

Оскільки зазвичай яйця L. delicatula виявляють самі фермери, оглядаючи виноградники, науковці порівнювали їхню ефективність з собачою. Як з’ясувалося, у виноградниках собаки виявляли 45 відсотків яєць, а люди — 85 відсотків. Водночас у лісах собаки знаходили втричі більше яєць, ніж люди. Це свідчить про їхню здатність боротися з інвазивними видами у складних природних середовищах, де людям розгледіти кладки важко.

Чий ще нюх використовують науковці

🐶 Собаки змогли на нюх визначити настання флешбеків, тобто нав’язливих спогадів травматичної події, у людей з посттравматичним стресовим розладом.

🐜 Мурах натренували виявляти пухлини людського раку молочної залози у мишей за запахом їхньої сечі. У майбутньому цей підхід планують перевірити з використанням інших видів раку.

🐝 Бджоли змогли на нюх розрізнити біомаркери, пов’язані з раком легень, у 93-100 відсотках випадків відрізнивши імітацію подиху здорової та хворої на рак людини.

🐀 Африканських гризунів навчили винюхувати частини тіл тварин під загрозою зникнення, якими незаконно торгують браконьєри: лусочки панголіна, ріг носорога та бивні слона.

👃 А електронний ніс вже зміг досягти більшої точності та швидкості, ніж чутливий мишачий. Він є маленьким, тож його зможуть використовувати у переносних датчиках пожеж чи витоків.

Поділитися із друзями!

Собаки винюхали яйця шкідників винограду

Джерело: nauka.ua