Учені відстежили, як мозок перемикається між "новою" і "старою" пам'яттю

08 січня 2025 р. 07:01

08 січня 2025 р. 07:01


В експерименті з мишами, оснащеними крихітними камерами для відстеження очей і електродами в мозку, дослідники виявили, що під час коротких "під-етапів" сну без швидкого руху очей (non-REM сон) відбувається перегравання нещодавно отриманої інформації.

Джерело : "Sleep micro-structure organizes memory replay", Nature (2024). DOI: 10.1038/s41586-024-08340-w

Головна ознака - зміна діаметра зіниці. Коли зіниця звужується, активуються свіжі спогади, які мозок "повторює" і закріплює. А коли зіниця знову розширюється, система переходить до оновлення старіших спогадів. Такий механізм, що чергується, не дає нам "забути все" під час освоєння чогось нового: інакше кожна нова інформація могла б затьмарити наявні знання.

Дослідники навчали групу мишей низки завдань: наприклад, шукати воду або невеликі ласощі в лабіринті. Потім гризунам прикріплювали крихітні "шпигунські" камери перед очима і встановлювали електроди для запису активності мозку. Коли миші засинали після освоєння нової навички, вчені відстежували, як змінюються їхні зіниці, і фіксували сигнали нейронів під час сну.

Виявилося, що спалахи "перегляду" спогадів тривають лічені частки секунди - близько 100 мілісекунд. Саме в такі моменти мозок обробляє інформацію, отриману за день, і об'єднує її з уже накопиченим досвідом. При цьому новизна і минулий досвід "розбираються" за різними слотами часу: коли зіниця звужується, триває робота з новими даними, а при її розширенні включаються старі спогади.

Це відкриття показало, що сон влаштований складніше, ніж передбачалося раніше. Миші, як і люди, переживають більш дробові фази non-REM сну, протягом яких мозок поперемінно обробляє то нові, то попередні знання. Якщо в цей короткий, але важливий для консолідації період втрутитися, то спогади (чи то нове вміння, чи то стара інформація) можуть закріпитися гірше.

Отримані дані допоможуть не тільки у створенні методів поліпшення пам'яті у людей, а й у розробці більш ефективних алгоритмів навчання для штучних нейронних мереж. Адже принцип "нове-старе-нове-нове-старе" дає змогу оптимізувати процес і не втрачати накопичені відомості, продовжуючи пізнавати нове.

Учені відстежили, як мозок перемикається між "новою" і "старою" пам'яттю

Джерело: socportal.info (Наука)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua