Біологи створили самців із токсичною спермою для боротьби з поширенням небезпечних комах

09 січня 2025 р. 12:48

09 січня 2025 р. 12:48


Біологи створили нову технологію боротьби з комахами, що є переносниками небезпечних хвороб і садовими шкідниками: вони змусили самців утворювати отруйну сперму, яка знижує тривалість життя самиць. Технологію вперше випробували на плодових мушках дрозофілах, тривалість життя самиць яких скоротилася на 37-64 відсотки. Також науковці змоделювали, як ця технологія працюватиме на комарах-переносниках жовтої гарячки, лихоманки денге й вірусу Зіка, та виявили, що вона буде на 40-60 відсотків ефективнішою за інші методи біологічного контролю. Дослідження опублікували в журналі Nature Communications .

Ілюстрація роботи нової технології. Традиційні методи біологічного контролю (згори) передбачають те, що в самців комарів з мутацією частина нащадків не виживає. Нова технологія (внизу) зменшує тривалість життя самиці, через що вона не може розмножитися чи перенести збудника хвороби. Maciej Maselko, 2024.

Як створили токсичну сперму?

Науковці переглянули базу природних токсинів, які в найменшій концентрації могли б убивати чи значно скорочувати тривалість життя комах з ряду Двокрилі, до якого належать комарі Aedes aegypti та плодові мушки Drosophila melanogaster . Гени, які кодують синтез деяких із цих токсинів, вони вживили самцям дрозофіл. Пізніше в експериментах зі спарюванням комах дослідники визначили ті, які найсильніше скорочували тривалість життя самиць та призводили до загибелі потомства, але дозволяли самцям прожити достатньо довго, щоб спаровуватися.

Найбільш ефективними виявилися отрута морської анемони ( Anemonia sulcata ) та два токсини бразильського мандрівного павука ( Phoneutria nigriventer ), які знижували тривалість життя самиць дрозофіл на 44, 37 і 64 відсотки відповідно. Оскільки нова технологія використовує для боротьби з комахами їх самих, вона є безпечнішою за традиційні інсектициди, до яких деякі комахи вже виробили стійкість. У моделях на комарах вона також значно знизила, порівняно з іншими методами, кількість укусів, тож зможе протидіяти поширенню небезпечних хвороб, зокрема малярії та лихоманки денге.

Як ще борються з комахами-шкідниками й переносниками хвороб

🍻 Дослідники визначили улюблені сорти пива плодових мушок дрозофіл — усе для того, щоб знати, які природні сполуки можна використовувати у пастках для них.

🐦 На Гаваях випустили спершу 250 тисяч , а потім понад 10 мільйонів самців комарів, заражених бактерією-контрацептивом, щоб боротися з загрозою малярії для рідкісних птахів.

🦟 Таких комарів також випустили з дронів на Фіджі — таким способом планують боротися з поширенням лихоманки денге у важкодоступних регіонах.

Поділитися із друзями!

Біологи створили самців із токсичною спермою для боротьби з поширенням небезпечних комах

Джерело: nauka.ua