вологість:
тиск:
вітер:
Генетики знайшли спосіб зробити грейпфрути безпечними для споживання з ліками
Генетики знайшли спосіб зробити грейпфрути та помело безпечними для споживання з ліками, адже зазвичай ці цитрусові мають сполуки, що сповільнюють розщеплення одних ліків і зменшують транспорт інших з крові у цільові клітини. Ці ефекти можуть призводити до передозування ліками чи, навпаки, втрати їхньої ефективності. Але дослідники виявили ген, відповідальний за синтез таких сполук у грейпфрутах, видалення якого дозволить людям, які приймають ліки, безпечно споживати грейпфрути та помело. Дослідження опублікували в журналі New Phytologist .
Генетики знайшли спосіб зробити грейпфрути безпечними для споживання з ліками. GIPHY
Який ген вдалося виявити?
Дослідники шукали гени, залучені у синтезі фуранокумаринів у цитрусових — саме ці сполуки впливають на розщеплення та всмоктування ліків. Для цього порівнювали геноми мандаринів, помело та грейпфрутів, визначаючи невеликі відмінності в генах цих рослин. Як виявилося, ключовим для синтезу фуранокумаринів є ген з родини 2OGD, гени якої кодують різні ферменти, необхідні для синтезу органічних сполук в цитрусових.
Пошкодження чи видалення цього гена призведе до припинення синтезу фуранокумаринів у грейпфрутах і помело, тож дозволить вивести нові сорти цих цитрусових. Такі плоди будуть безпечними для вживання з ліками, а також — не впливатимуть на розщеплення кофеїну, як це робить сік звичайних грейпфрутів. У майбутньому подібні гени можуть знайти й в інших рослинах, які впливають на всмоктування ліків. Це може допомогти покращити терапію та зменшити побічні ефекти ліків, наприклад, якщо пацієнтам даватимуть меншу дозу препарату та їжу з рослини, яка сповільнює його розщеплення в організмі.
Як покращують ефективність ліків
🧠 Науковці розробили іонну помпу, яка дозволяє лікам від агресивного раку мозку проникати через бар’єр між кров’ю та самим мозком.
🧬 Нанокапсули допомогли доставити до мозку мишей генну терапію раку, зменшити ріст пухлин і подовжити життя тварин.
😼 У майбутньому для доставлення ліків у мозок можуть використовувати котячого паразита токсоплазму, який самостійно обходить бар’єри між кров’ю та мозком.
Новини рубріки
Танення багаторічного льоду змінює екосистему Арктики
10 січня 2025 р. 00:40
Телефон завис? Способи перезавантаження для Android та iPhone
09 січня 2025 р. 20:49