Чи існує "схильність до наркоманії"? Відповідають учені

10 січня 2025 р. 07:07

10 січня 2025 р. 07:07


Основне питання, яке хвилювало дослідників: чи справді мозок змінюється під впливом речовин, чи його початкова структура сама по собі підвищує ймовірність раннього вживання?

Джерело:

Alex P. Miller et al. "Neuroanatomical Variability and Substance Use Initiation in Late Childhood and Early Adolescence", JAMA Network Open (2024). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2024.52027

Фелікс Пічардо та ін., "Дослідження когнітивного розвитку мозку підлітків та те, як ми думаємо про наркоманію", JAMA Network Open (2024). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2024.51997

У межах роботи, опублікованої в JAMA Network Open, фахівці вивчили дані понад 9 800 дітей у віці 8,9-11 років (на старті спостереження) із 22 дослідницьких центрів США. Дослідження велося протягом трьох років, і вчені відстежували, хто з учасників починав вживати алкоголь, нікотин, канабіс або інші речовини до 15 років. Паралельно проводилися МРТ-сканування головного мозку, щоб визначити його об'єми та особливості структури в різних зонах.

Результати показали, що в дітей, схильних до раннього вживання, нерідко спостерігаються деякі характерні особливості в будові мозку: більший загальний об'єм мозку, збільшені гіпокамп і глобус паллідум, а також тонша кора в ділянці лобових часток, особливо в зоні середньої лобової звивини. Цікаво, що всі ці відмінності виявлялися ще до того, як підлітки починали пробувати алкоголь або сигарети. Це дає підстави припускати, що у низки дітей є вроджена "вразливість", що робить їх більш схильними до раннього вживання.

Приблизно 35% учасників зізналися, що почали вживати будь-які речовини до 15 років. Найчастіше йшлося про алкоголь (близько 90% випадків). Вчені підкреслюють, що такі дані важливі для розуміння механіки підліткових захоплень і формування стратегій профілактики. Якщо структурні особливості мозку дійсно впливають на схильність до експериментів із забороненими або небезпечними речовинами, то це може змінити наш погляд на природу залежностей і підходи до терапії.

У супровідному коментарі фахівці з Університету Міннесоти зазначають, що масштаб і дизайн дослідження (зокрема генетичні виміри та спостереження за близнюками) дають змогу вельми надійно відокремити фактори, які існували до початку вживання речовин, від змін, спричинених самими речовинами.

Ці результати узгоджуються і з іншим нещодавнім дослідженням, де аналогічні висновки зробили щодо зв'язку підліткового канабісу та психотичних симптомів.

Таким чином, відкриті факти вказують: не тільки речовини "перебудовують" мозок, а й сама його структура може від самого початку створювати умови для більш раннього експерименту з алкоголем і наркотиками.

Чи існує "схильність до наркоманії"? Відповідають учені

Джерело: socportal.info (Наука)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua