вологість:
тиск:
вітер:
Календар небесних чудес 2025 року: затемнення, супермісяці та парад планет
Щоправда, повного сонячного затемнення, яке вразило Північну Америку торік, у 2025-му не буде. Наступного такого шоу доведеться чекати до 2026-го. Зате вже в січні стартує "парад планет", який триватиме кілька тижнів, а в лютому до нього долучиться Меркурій, утворюючи рідкісну семипланетну вибудуваність, повідомляє Phys.org .
Насправді, п'ять планет уже розташувалися на небі: Венера, Марс, Юпітер, Сатурн і Уран (Меркурій і Нептун поки "відсутні"). Щоб розгледіти деякі з них, можуть знадобитися бінокль або телескоп. Але якщо пощастить із погодою, подібні спостереження можуть стати чудовим початком нового року.
Затемнення
У 2025 році на нас чекають одразу дві пари затемнень.
- 14 березня в багатьох регіонах Північної та Південної Америки місяць "зникне" на цілу годину, ховаючись у тінь Землі. За два тижні (29 березня) станеться часткове сонячне затемнення, яке зможуть побачити жителі Мена (США), східних районів Канади, Гренландії, Європи, Сибіру і північного заходу Африки.
- Повториться схема і у вересні : ще одне повне місячне затемнення (цього разу особливо добре спостережуване в Європі, Азії, Африці та Австралії), а слідом - часткове сонячне затемнення в південній півкулі.
Супермісяці
У жовтні , листопаді та грудні Місяць підійде до Землі ближче, ніж зазвичай, і тому здаватиметься дуже яскравим і великим. Найбільш "близьким" буде листопадовий супермісяць: приблизно 356 980 км від Землі.
Парад планет
Уже в середині січня шість планет вишикуються в довгу дугу: видно буде майже всі, крім Нептуна й Урана. До кінця лютого "повернеться" і Меркурій, даючи змогу побачити рідкісні "зближення" на небі. Навесні планети почнуть "розходитися" по своїх орбітах і перестануть вибудовуватися в лінію.
Полярні сяйва
У 2025 році сонце активніше за звичайне, і спалахи на ньому можуть викликати потужні геомагнітні бурі . Це означає, що шанси побачити північне або південне сяйво в незвичних широтах зростають. Фахівці радять стежити за новинами космічної погоди, щоб не пропустити раптове світлове шоу.
Метеорні потоки
Персеїди в серпні та Гемініди в грудні - найзнаменитіші "зоряні дощі", але є й інші: Ліриди у квітні, Оріоніди в жовтні та Леоніди в листопаді. Що темніше місце і менше місячне світло, то кращий шанс розгледіти більше метеорів. Головне - знати дати піку активності і дивитися на небо далеко від міських вогнів.
Джерело: socportal.info (Наука)Новини рубріки
Вихідні можуть бути не тихими: прогноз щодо магнітних бур
10 січня 2025 р. 11:17
Зонд «Паркер» розігнався до рекордної швидкості — 190 кілометрів на секунду
10 січня 2025 р. 10:38
Новий робот NASA з рентгенівським зором спостерігатиме за «диханням» Землі
10 січня 2025 р. 09:44