вологість:
тиск:
вітер:
Спогади про жирну та солодку їжу змусили мишей переїдати
Спогади про жирну та солодку їжу змусили мишей переїдати, а блокування цих спогадів запобігало цьому ефекту та набору ваги тваринами. Хоча науковці й раніше знали, що мозок зберігає спогади про смачну їжу, це вперше вдалося довести, що ці спогади безпосередньо впливають на харчову поведінку. Таке відкриття може знайти застосування в лікування розладів харчової поведінки та ожиріння. Дослідження опублікували в журналі Nature Metabolism .
Спогади про жирну та солодку їжу змусили мишей переїдати. GIPHY
Чому вивчали зв’язок спогадів і харчування?
Зазвичай ожиріння лікують препаратами, які впливають на ендокринну систему, такими як «Оземпік», що зменшує потяг людей до їжі. Водночас харчові розлади, які можуть викликати ожиріння, найчастіше лікують психотерапією, що не завжди має достатній ефект. Утім недостатньо вивченою є роль нервової системи в ожирінні, особливо викликаному переїданням.
Разом із тим існує теорія, що в процесі еволюції у тварин виникли механізми запам’ятовування дороги до їжі та того, яка їжа є більш поживною. Але у сучасному світі, коли їжі вдосталь, активація таких механізмів у людини викликає переїдання. Щоб перевірити, чи справді пам’ять про споживання певних видів їжі пов’язана з переїданням, науковці з університетів Пенсильванії та Південної Каліфорнії провели експеримент на мишах.
Що дізналися про вплив спогадів на переїдання?
Дослідники вивчали відповідь гіпокампа, тобто відповідальної за пам’ять ділянки мозку, на споживання їжі з високим вмістом поживних речовин. У мишей виявили нейрони, які активуються після споживання їжі, багатої на жири чи цукри, і зберігають спогади про неї. Науковці припускають, що ці нейрони активуються блукаючим нервом, який з’єднує шлунково-кишковий тракт із ядрами довгастого мозку, що мають зв’язок із гіпокампом.
Пізніше дослідники годували мишей по черзі їжею з високим вмістом цукрів і жирів. Як виявилося, споживання цих поживних речовин активувало різні нейрони в гіпокампі, тобто спогади про солодку та жирну їжу зберігалися окремо. Науковці припускають, що причиною цього є те, що у природі їжа зазвичай є багатою або на жири, або на цукри. Саме тому сигнали про споживання цих речовин можуть сприйматися різними рецепторами блукаючого нерва чи розділятися вже в гіпокампі, щоб уникати змішування спогадів про ці висококалорійні поживні речовини.
Науковці також штучно деактивували нейрони, що зберігали спогади про жирну чи солодку їжу. Так дослідники показали, що миші без спогадів про жирну їжу споживали на 40 відсотків менше жирів за контрольну групу, а без спогадів про солодку їжу — на 50 відсотків менше сахарози. Видалення нейронів, що зберігали спогади про солодку їжу, також погіршувало здатність мишей знайти її у завданні на пам’ять, тоді як видалення пов’язаних із жирною їжею нейронів не мало такого сильного ефекту. Крім того, видалення нейронів зі спогадами про жирну чи солодку їжу в мишей запобігало набору ними ваги на висококалорійному раціоні.
Де можуть знайти застосування нові знання?
Відкриття нейронів, залучених у переїданні, допоможе створити нові терапії розладів харчової поведінки й ожиріння. Вплив на нейрони гіпокампа за допомогою лікарських засобів може допомогти зменшити потяг людей до висококалорійної їжі, що призведе до зменшення ваги. Це особливо важливо в сучасному світі, де є багато тригерів, таких як реклама, які активують спогади про багату на жири та цукри їжу й спонукають людей її споживати.
Що науковці дізнавалися про порушення обміну речовин
🧠 Переїдання і раніше пов’язували з діабетом, але тепер виявили, що воно порушує передачу сигналів у нервовій системі, яка вже спричиняє стійкість до інсуліну.
🍬 Водночас відсутність цукру в раціоні в перші 1000 днів після народження знизили ризик появи у британців цукрового діабету та гіпертонії.
💻 Як виявилося, поширення швидкісного інтернету може збільшувати частоту появи зайвої ваги й ожиріння — це показало дослідження на австралійцях.
Новини рубріки
Біохіміки винайшли перші ліки від прогресивної спадкової сліпоти
15 січня 2025 р. 14:25
Вікна в палаті посприяли появі у пацієнтів після операції сплутаності свідомості
15 січня 2025 р. 14:25
Використання штучного інтелекту пов’язали з погіршенням критичного мислення
15 січня 2025 р. 14:25