вологість:
тиск:
вітер:
Астрономи помітили астероїд, який прямує до Землі
27 грудня минулого року астрономи за допомогою оглядового телескопа ATLAS у Чилі
виявили невеликий астероїд, який віддалявся від Землі. Подальші спостереження показали, що астероїд 2024 YR4 знаходиться на шляху, який може призвести до зіткнення з нашою планетою 22 грудня 2032 року. Іншими словами, нещодавно виявлена космічна порода становить значну загрозу для нашої планети. Звучить як щось із поганого голлівудського фільму. Але насправді панікувати не варто — це ще один день життя на мішені в небесному тирі. Так що за історія? Що ми знаємо про 2024 YR4? А що було б, якби він зіткнувся із Землею?
Мішень у небесному тирі
Коли Земля рухається навколо Сонця, вона постійно стикається з пилом і сміттям, які сходять до народження Сонячної системи. Система всіяна таким сміттям, а метеори та вогняні кулі, які можна побачити щоночі, свідчать про те, наскільки забруднені наші місцеві околиці. Але більшість уламків занадто малі, щоб створювати проблеми для життя на Землі. Там набагато більше дрібних уламків, ніж великих уламків, тому удари об’єктів, які можуть загрожувати життю на поверхні Землі, трапляються набагато рідше. Найвідоміший удар стався приблизно 66 мільйонів років тому. Гігантський камінь із космосу, щонайменше 10 кілометрів у діаметрі, врізався в Землю, спричинивши масове вимирання, яке знищило близько 75% усіх видів на Землі.
На щастя, такі значні наслідки трапляються дуже рідко. Сучасні оцінки показують, що такі об’єкти, як той, що вбив динозаврів, потрапляють на Землю лише кожні 50 мільйонів років. Менші впливи, однак, більш поширені. 30 червня 1908 року в малонаселеній частині Сибіру стався потужний вибух. Коли пізніше дослідники дісталися до місця вибуху, вони виявили дивовижне місце: зрівняний ліс, усі дерева впали в одному напрямку. Коли вони рухалися, напрямок повалених дерев змінювався — усі були спрямовані всередину, до епіцентру вибуху.
Загалом тунгуська подія зрівняла територію площею майже 2200 квадратних кілометрів, що приблизно дорівнює площі великого Сіднея. На щастя, той ліс був дуже віддалений. Хоча в зоні вибуху гинули рослини і тварини, вважається, що загинули щонайбільше три людини. Оцінки щодо того, наскільки частими мають бути такі великі зіткнення, відрізняються. Деякі стверджують, що Земля повинна зазнавати подібного впливу в середньому раз на століття. Інші припускають, що такі зіткнення можуть відбуватися лише кожні 10 000 років або близько того. Правда полягає в тому, що ми не знаємо, але це частина цікавого від науки.
Зовсім недавно менший вплив викликав глобальне хвилювання. 15 лютого 2013 року біля російського міста Челябінськ вибухнув невеликий астероїд (ймовірно, близько 18 метрів у діаметрі). Вибух на висоті близько 30 кілометрів над поверхнею Землі спричинив потужну ударну хвилю та надзвичайно яскравий спалах світла. Будівлі були пошкоджені, вікна вибиті, майже 1500 людей отримали поранення, хоча обійшлося без загиблих.
Однак це стало нагадуванням про те, що Земля знову постраждає. Це лише питання коли. Це підводить нас до нашого останнього суперника — астероїда 2024 YR4. Імовірність зіткнення 1 із 77 для спостереження 2024 YR4 перебував під пильним спостереженням астрономів трохи більше місяця. Його виявили лише через кілька днів після відносно близького наближення до нашої планети, і зараз він відходить у темні глибини Сонячної системи. До квітня його втратять навіть найбільші телескопи світу. Спостереження, проведені протягом останнього місяця, дозволили астрономам екстраполювати рух астероїда вперед у часі, визначивши його орбіту навколо Сонця. У результаті з’ясувалося, що 22 грудня 2032 року він пройде дуже близько від нашої планети — і може навіть зіткнутися з нами.
Наразі наші найкращі моделі руху астероїда мають невизначеність приблизно 100 000 кілометрів щодо його положення в момент, коли він буде найближче до Землі. З діаметром близько 12 000 кілометрів наша планета потрапляє в область невизначеності. Розрахунки показують, що ймовірність того, що астероїд впаде на нашу планету в цей час, становить приблизно 1 із 77. Звичайно, це означає, що все ще є ймовірність 76 із 77, що він пропустить нас.
Коли ми дізнаємось напевно?
З кожним новим спостереженням 2024 YR4 знання астрономів про його орбіту дещо покращуються, тому ймовірність зіткнення, яку ви можете бачити в цитатах в Інтернеті, постійно змінюється. Ми зможемо стежити за астероїдом, коли він віддаляється від Землі ще кілька місяців, і до цього часу ми матимемо краще уявлення про те, де саме він буде в той фатальний день у грудні 2032 року. Але навряд чи ми зможемо напевно сказати, чи ми на цьому етапі чисті.
На щастя, астероїд ще раз наблизиться до Землі в грудні 2028 року, пролетівши приблизно на 8 мільйонів кілометрів від нашої планети. Астрономи будуть готові провести широкий спектр спостережень, які допоможуть нам зрозуміти розмір і форму астероїда, а також дадуть неймовірно точне уявлення про те, де він буде у 2032 році. Наприкінці цієї зустрічі ми точно знатимемо, чи буде зіткнення у 2032 році. І якщо зіткнення станеться цього року, ми зможемо передбачити, де на Землі це зіткнення відбудеться, ймовірно, точністю до кількох десятків кілометрів.
Наскільки великим буде вплив?
На цей час ми не знаємо точного розміру 2024 YR4. Навіть у найбільші телескопи Землі це лише одна крихітна цятка в небі. Тож ми повинні оцінити його розмір на основі його яскравості. Залежно від того, наскільки відбиває астероїд, поточні оцінки свідчать про те, що він має діаметр від 40 до 100 метрів. Що це означає для потенційного впливу? Ну, це буде залежати від того, з чого саме складається астероїд. Найімовірнішим сценарієм є те, що астероїд є скелястою купою уламків. Якщо це виявиться так, то вплив буде дуже схожим на тунгуську подію 1908 року. Астероїд вибухне в атмосфері, в результаті ударна хвиля розірве поверхню Землі. Тунгуський удар був подією типу «вбивці міста», зрівнявши ліс на ділянці землі розміром з місто. Менш імовірна можливість полягає в тому, що астероїд зроблений з металу. Зважаючи на його орбіту навколо Сонця, це здається малоймовірним, але ми не можемо цього виключити.
У такому разі астероїд пройшов би атмосферу неушкодженим і врізався б у поверхню Землі. Якби він вдарився об землю, він вирізав би новий ударний кратер, ймовірно, більше кілометра в поперечнику та пару сотень метрів завглибшки — щось подібне до Метеоритного кратера в Арізоні. Знову ж таки, це було б досить вражаючим для регіону навколо удару, але це було б усе.
Жити в чудовий час
Все це схоже на приреченість і печаль. Зрештою, ми знаємо, що Земля знову постраждає — або до 2024 року 4, або до чогось іншого. Але з усього цього є реальний позитив. Життя на Землі існує вже більше 3 мільярдів років. За весь цей час удари відбувалися і спричиняли руйнування та спустошення багато разів. Але, наскільки нам відомо, ніколи не існувало жодного виду, який би розумів ризик, міг заздалегідь виявити потенційні загрози та навіть щось усунути. Лише за останні кілька років ми виявили 11 астероїдів до того, як вони вдаряться про нашу планету. У кожному випадку ми прогнозували, куди вони вдарять, і спостерігали за результатами.
Останніми роками ми також продемонстрували зростаючу здатність відбивати потенційно небезпечні астероїди. Місія NASA DART (тест на подвійне перенаправлення астероїдів) мала приголомшливий успіх. Вперше за більш ніж 3 мільярди років життя на Землі ми можемо щось зробити щодо ризику, який становлять камені з космосу. Тому не панікуйте! Але замість цього сидіть склавши руки та дивіться шоу. Надано The Conversation
Новини рубріки
Будівельники українського "зіккурату": що відомо про загадкову Катакомбну культуру
02 лютого 2025 р. 10:06
Вчені виявили зірку-рекордсмена — пульсуючий білий карлик
02 лютого 2025 р. 08:28
Арктика втрачає здатність поглинати вуглець
01 лютого 2025 р. 23:21