Танення льодовиків загрожує катастрофічними паводками в горах

21 лютого 2025 р. 20:36

21 лютого 2025 р. 20:36


Танення льодовиків призводить до підвищення рівня води в гірських озерах, створюючи ризики повеней для населення нижніх течій річок.

Науковці з Потсдама провели аналіз майже 1700 задокументованих випадків льодовикових повеней у 13 регіонах світу за 1990–2023 роки. Дослідження показало, що кількість водойм, перекритих льодом, зменшилася, тоді як площа озер із моренними греблями залишилася стабільною. Загальної тенденції до збільшення катастрофічних повеней не зафіксовано, однак у певних регіонах ризики зростають.

У багатьох випадках широкий вихід із озера дозволяє стабільно скидати воду , що знижує ймовірність руйнування природних загат. В Альпах, Перу та Норвегії гідротехнічні укріплення допомагають регулювати рівень води та навіть сприяють розвитку гідроенергетики. Водночас повені все частіше відбуваються в невеликих озерах , що не мають природного або штучного регулювання.

Водойми, що утримуються крижаними загатами, частіше прориваються через нестабільність льоду, але такі паводки зазвичай менш масштабні. Найбільш небезпечні озера, перекриті моренними валами , що накопичують значні об’єми води, як у Гімалаях та Патагонії. Їхні греблі не зміцнюються, що може призвести до катастрофічних наслідків, як це сталося в Індії у 2023 році.

Щоденний супутниковий моніторинг дозволяє прогнозувати небезпечні зміни у рівні води, що є основою для розробки заходів безпеки. Однак у багатьох країнах проблема недостатньо враховується , що збільшує ризики повеней, загрозливих для людей, доріг та енергетичної інфраструктури.

Танення льодовиків загрожує катастрофічними паводками в горах

Джерело: cikavosti.com (Екологія)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua