Стовбурові клітини сім’яників вперше пересадили пацієнту після перенесеного в дитинстві раку

01 квітня 2025 р. 23:23

01 квітня 2025 р. 23:23


Медики вперше провели пересадку його власних стовбурових клітин у сім’яники пацієнта, який в дитинстві мав рак і через лікування став безплідним. У віці 11 років у нього взяли зразки частини тканин сім’яників, а у віці 26 — повернули їх, щоб спробувати відновити вироблення сперматозоїдів сім’яниками. Оскільки поки процедуру провели лише одному пацієнту, що мав рак у дитинстві, науковці поки не впевнені в ефективності такого підходу. Свої результати вони опублікували в статті на сайті препринтів medRxiv.

Пацієнт, якому провели пересадку його власних стовбурових клітин у сім'яники після перенесеного в дитинстві раку. UPMC / Pitt Health Sciences via AP

Як проводили пересадку стовбурових клітин?

У дитинстві хлопчик мав рак кісток, званий остеосаркомою, через що йому провели курс хімієтерапії, який міг зробити його безплідним. Тому перед цим хлопчику провели біопсію тканин сім’яників, адже він ще не досяг статевого дозрівання, тому неможливо було просто зберегти його сперматозоїди до моменту, коли він захоче мати дитину. Після того, як хлопець поборов рак, він знову звернувся до клініки, що зберігала тканини його сім’яників за допомогою кріоконсервації, тобто охолодження до дуже низьких температур.

Там медики за допомогою голки ввели в один з його сім’яників збережені тканини, зокрема стовбурові клітини-попередники сперматозоїдів. Крім цього пацієнта, подібну операцію провели ще 10 чоловікам із безпліддям. У трьох з них вдалося відновити вироблення сперматозоїдів, утім сам пацієнт, що пережив рак у дитинстві, за рік після операції все ще залишався безплідним. Однак операція минула без суттєвих побічних ефектів і тканини сім’яників після пересадки мали нормальну будову, тож науковці планують випробувати підхід на більшій кількості пацієнтів.

  • А от у жінок безпліддя пропонують лікувати трансплантацією матки. Як виявилося, ця процедура є ефективною та допомагає народити принаймні одну здорову дитину.

Поділитися із друзями!

Стовбурові клітини сім’яників вперше пересадили пацієнту після перенесеного в дитинстві раку

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua