Учені переглянули причини переходу стародавніх людей від полювання до землеробства

04 квітня 2025 р. 01:27

04 квітня 2025 р. 01:27


Нове дослідження показало, що ключову роль зіграли самі люди, точніше, їхня конкуренція та спілкування один з одним.

Подробиці: Alfredo Cortell-Nicolau et al, Демографічні взаємодії між останніми мисливцями-збирачами та першими фермерами, Proceedings of the National Academy of Sciences (2025). DOI: 10.1073/pnas.2416221122. doi.org/10.1073/pnas.2416221122

Близько 12 тисяч років тому стародавні люди відмовилися від звичного полювання і збиральництва, почавши вирощувати рослини і розводити тварин. Раніше вчені думали, що причиною цього були зовнішні умови: потепління, збільшення дощів і родючі землі. Але тепер група дослідників із Великої Британії та Німеччини спростувала цю думку.

Вчені використовували спеціальну математичну модель, яка зазвичай застосовується для вивчення взаємодій хижаків та їхньої здобичі. З її допомогою вони вивчили, як стародавні землероби взаємодіяли з мисливцями-збирачами.

З'ясувалося, що землеробство поширювалося завдяки міграціям, конкуренції та культурному обміну між племенами. Успішніші хлібороби витісняли мисливців або змішувалися з ними, поступово змінюючи спосіб життя всіх навколо.

Ми з'ясували, що люди були не просто спостерігачами. Їхні активні дії - переселення та обмін знаннями - були найважливішими факторами в появі землеробства, - пояснив один з авторів дослідження Хав'єр Рівас з Університету Бата.

Вчені також зазначили, що чисельність і зростання населення вплинули на швидкість поширення нової культури. Тепер дослідники збираються вдосконалити свою модель і перевірити її на прикладі інших регіонів. Вони сподіваються, що їхній підхід допоможе вивчати й інші важливі історичні події.

Учені переглянули причини переходу стародавніх людей від полювання до землеробства

Джерело: socportal.info (Наука)