Вчені простежили, звідки прилетів астероїд «City Killer»

09 квітня 2025 р. 15:02

09 квітня 2025 р. 15:02


Коли астероїд 2024 YR4 вперше з’явився на радарі людства 27 грудня 2024 року, здавалося, ніби він виник нізвідки. Однак цілий астероїд не може просто з’явитися з нічого — і тепер астрономи визначили, з чого складається 2024 YR4, як він виглядає та з якого неочікуваного куточка Сонячної системи він прибув.

2024 YR4 походить із центральної частини головного астероїдного поясу, що простягається між орбітами Марса і Юпітера. Його було виштовхнуто у бік Землі через гравітаційну взаємодію з Юпітером — планетою, яка зазвичай слугує захисником внутрішньої частини Сонячної системи від таких «летючих каменів».

«Ми були дещо здивовані його походженням із центральної частини головного поясу астероїдів, бо раніше вважалося, що з цієї області не так багато астероїдів можуть перетинати орбіту Землі», — каже астроном Брайс Болін із Eureka Scientific (США).

2024 YR4 привернув увагу світу після того, як викликав тривогу через потенційну небезпеку зіткнення. Хоча під час прольоту поблизу Землі, коли його й було відкрито, астероїд не становив загрози, початкові спостереження показували, що у 2032 році він може знову наблизитися і навіть становити загрозу.

З того часу рівень небезпеки був практично зведений до нуля (хоча для Місяця й досі є кілька відсотків ймовірності удару). 2024 YR4 отримав прізвисько «астероїд-вбивця міст» не тому, що вдарить по Землі, тому, що, якби це сталося — руйнування були б колосальними.

Коли з’являються потенційно небезпечні астероїди, важливо дослідити їх для планетарного захисту. Розміри, траєкторія руху, склад — усе це має значення при оцінці ризиків. Також важливо знати, звідки прибули такі об’єкти, щоб розуміти, які області Сонячної системи потребують пильнішого моніторингу. Відкриття 2024 YR4 та викликані ним тривоги активізували роботу вчених. Болін та його колеги використали телескопи W.M. Keck і Gemini South для детального вивчення цього небесного тіла й створили найбільш точний опис його характеристик.

Ось як виглядає астероїд-вбивця міст 2024 YR4

« YR4 обертається кожні 20 хвилин у зворотному напрямку, має сплюснуту, неправильну форму й густину твердої породи», — пояснює Болін. «Форма астероїда дає нам підказки щодо того, як він утворився і якою є його структурна цілісність. Ці характеристики критично важливі, щоб оцінити, скільки зусиль або яку технологію потрібно буде застосувати для його відхилення, якщо він становитиме загрозу».

Астероїди бувають різних типів. Найпоширеніші — карбонатні (C-тип), які складаються з суміші мінералів та часто мають «розсипчасту» структуру, як у Бенну, Рюґу чи Діморфоса — об’єктів місій із перенаправлення астероїдів.

Астероїди S-типу значно щільніші, зазвичай це цільні кремнієві породи. Дослідники вважають, що саме такий склад має 2024 YR4, і ця інформація може вплинути на вибір стратегії нейтралізації загрози у разі зіткнення. Він має діаметр від 30 до 65 метрів і сплюснуту форму, схожу на хокейну шайбу. Більшість астероїдів мають форми, подібні до картоплини або волчка, тому така форма є досить нетиповою й може дати підказки щодо його походження.

Ці дані, за словами вчених, допоможуть краще оцінювати властивості інших потенційно небезпечних астероїдів і вдосконалити методи швидкого реагування на об’єкти, які з’являються так раптово, як 2024 YR4. І дослідники дуже зацікавлені в тому, що з цим астероїдом буде далі.

«Це один із найбільших об’єктів за останній час, який може зіткнутися з Місяцем», — каже Болін. «Якщо це станеться, вчені матимуть унікальну можливість вивчити співвідношення між розміром астероїда і кратером, який він утворює — досі ми не могли виміряти це безпосередньо».

Дослідження буде опубліковано в журналі The Astrophysical Journal Letters , і вже доступне на платформі arXiv .

Вчені простежили, звідки прилетів астероїд «City Killer»

Джерело: portaltele.com.ua (Космос)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua