Масивна чорна діра “прокидається” у сузір’ї Діви

14 квітня 2025 р. 15:36

14 квітня 2025 р. 15:36


Надмасивна чорна діра в центрі галактики SDSS1335+0728, розташованої в сузір’ї Діви на відстані 300 мільйонів світлових років від Землі, демонструє незвичайну активність через регулярні рентгенівські спалахи, що суперечать традиційним моделям поведінки подібних астрономічних об’єктів.

Пробудження космічного гіганта

Галактика SDSS1335+0728, яка отримала прізвисько “Анський”, до 2019 року залишалася непримітною для астрономів. Ситуація кардинально змінилася, коли вона несподівано засяяла з надзвичайною яскравістю. Телескопи по всьому світу переорієнтувалися для спостереження за цим феноменом. Періодичні рентгенівські спалахи, зафіксовані в лютому минулого року, стали ключовою ознакою пробудження чорної діри .

Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Nature Astronomy, ця активність означає, що надмасивна чорна діра галактики виходить зі стану спокою. Як відомо, більшість галактик, включаючи наш Чумацький Шлях, містять такі об’єкти у своїх центрах.

Зазвичай чорні діри поглинають все, що наближається до них. Навіть світло не може уникнути їхнього гравітаційного впливу. Коли зірка проходить занадто близько, вона руйнується під дією гравітаційних сил.

Незвичайна природа спалахів

Короткочасні рентгенівські спалахи Анського класифікуються як квазіперіодичні спалахи (“quasi-periodic eruptions” або QPE). “Ми вперше спостерігаємо таку подію в чорній дірі, яка, схоже, прокидається” , — зазначила Лорена Ернандес-Гарсія з чилійського університету Вальпараїсо.

Особливістю цих спалахів є їхня безпрецедентна інтенсивність і тривалість. “Сплески рентгенівського випромінювання від Анського в 10 разів довші і в 10 разів яскравіші, ніж ті, що ми бачимо від типового ЧД” , — пояснює Джохін Чакраборті, аспірант Массачусетського технологічного інституту.

Кожен спалах вивільняє в сотні разів більше енергії порівняно з іншими подібними явищами. Інтервали між спалахами становлять 4,5 дні, що є найтривалішим періодом серед усіх зафіксованих подібних явищ.

Теоретичні пояснення феномену

Існуюча теорія пов’язує QPE з акреційними дисками, які формуються після поглинання зірок чорними дірами. Однак дослідники не виявили доказів нещодавнього поглинання зірки в Анському . Це суперечить стандартним моделям.

Астрономи запропонували альтернативне пояснення. Згідно з ним, акреційний диск міг утворитися внаслідок поглинання газу чорною дірою. Рентгенівські спалахи виникають, коли невеликий небесний об’єкт перетинає шлях диска.

“Просто уявіть собі чорну діру і диск навколо неї” , — пояснив Норберт Шартель, головний науковий співробітник телескопа XMM-Newton Європейського космічного агентства. “Зірка двічі перетинає диск при кожному обертанні, вистрілюючи спалахи, але під певним кутом” .

Рентгенівський астроном Ерван Квінтін зазначає: “Для QPE ми все ще перебуваємо в точці, де у нас більше моделей, ніж даних” . Вчені підкреслюють необхідність подальших спостережень для розуміння цього космічного феномену.

Масивна чорна діра “прокидається” у сузір’ї Діви

Джерело: cikavosti.com (Всесвіт)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua