Порушення імунітету через стрес спричинило шкірні інфекції в мишей

14 квітня 2025 р. 19:23

14 квітня 2025 р. 19:23


Психологічний стрес призвів до зниження імунної відповіді в шкірі мишей, що дозволило бактеріям легше заселити її та викликати інфекції. Це виявилося пов’язаним зі зменшенням вироблення пептиду, тобто короткої послідовності амінокислот, задіяного в протимікробному захисті. Погіршення імунітету через стрес може пояснити, чому інфекції шкіри можуть виникати і в людей з високим рівнем стресу, особливо в тих, чий імунітет вже ослаблений. Дослідження опублікували в журналі Science Immunology.

Золотистий стафілокок, який спричиняє внутрішньолікарняні й шкірні інфекції та став причиною викликаних стресом інфекцій у мишей. Wikimedia Commons

Як стрес пов’язаний з інфекціями?

Психологічний стрес протягом довгого часу пов’язували з появою нових і ускладненням наявних бактеріальних інфекцій. Як вважають дослідники, це пов’язано з активністю симпатичної нервової системи, що відповідає за реакцію «бий або біжи» та призводить до вироблення адреналіну й норадреналіну. Крім того, за стресові реакції в організмі відповідальна система передавання сигналів між гіпоталамусом, гіпофізом і наднирковими залозами , яка призводить до викиду кортизолу. І хоча було відомо, що ці гормони стресу можуть пригнічувати клітинну імунну відповідь, механізм цього був невідомим.

Крім імунних клітин, у боротьбі з бактеріальними інфекціями імунна система використовує протимікробні пептиди , тобто короткі послідовності амінокислот, які порушують цілісність мембран патогенів, синтез білків і ДНК у них або інші важливі для життєдіяльності процеси. Тому науковці з Університету Каліфорнії у Сан-Дієго та Гарвардського університету з колегами з Китаю вирішили дослідити вплив стресу на імунітет проти золотистого стафілококу, який є найбільш розповсюдженим збудником внутрішньолікарняних інфекцій.

Як стрес спричинив інфекції у мишей?

Науковці викликали в мишей психологічний стрес, щодня поміщаючи їх у замкнутий простір на три години. Цей стрес мав вплив на фізичний стан мишей: у них збільшувався вміст адреналіну в крові та відбувалася втрата ваги. Такі миші виявилися більш схильними до захворювань шкіри, спричинених золотистим стафілококом ( Staphylococcus aureus ).

Як з’ясували науковці, причиною цього були активація стресової реакції в організмі через систему передавання сигналів між гіпоталамусом, гіпофізом і наднирковими залозами та синтез адреналіну. Це призводило до вироблення в клітинах сполучної тканини в шкірі трансформувального фактору росту бета. Ця сполука, своєю чергою, пригнічувала активність протимікробного пептиду кателіцидину.

Дослідження на мишах показали, що блокування трансформувального фактору росту бета зменшує частоту інфікування золотистим стафілококом і запобігає втраті ваги від стресу. Крім того, порушення передачі сигналів між гіпоталамусом, гіпофізом і наднирковими залозами також запобігало важким стафілококовим інфекціям.

Як застосують знання про вплив стресу на інфекції?

Оскільки людські препарати проти тривожності націлені якраз на систему передавання сигналів між гіпоталамусом, гіпофізом і наднирковими залозами, вони можуть допомогти боротися з викликаним стресом зниженням імунітету. Це буде особливо корисним для тих пацієнтів, що вже мають знижений імунітет, наприклад, після трансплантації органів, ВІЛ-позитивних або хворих на цукровий діабет.

  • Збільшити ризик стафілококової інфекції може й цукровий діабет: як виявилося, хвороба знижує імунітет і призводить до погіршення кровопостачання кінцівок, а високий рівень цукру в крові сприяє росту стійких до антибіотиків бактерій.

Поділитися із друзями!

Порушення імунітету через стрес спричинило шкірні інфекції в мишей

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua