вологість:
тиск:
вітер:
Потепління океану й заборонені у 80-х хімікати зробили дельфінів вразливими до інфекцій
Потепління океану та поліхлоровані дифеніли, які до 1980-х років використовували при виготовленні електричних пристроїв, а пізніше заборонили через канцерогенність, зробили дельфінів вразливими до інфекцій. Як з'ясували науковці, ці хімічні речовини здатні протягом довгого часу зберігатися у довкіллі, збільшуючи ризик загибелі морських тварин. І хоча нові поліхлоровані дифеніли вже майже не потрапляють в океан, температура води постійно підвищується, що також збільшує ризик смерті дельфінів від інфекцій. Дослідження опублікували в журналі Communications Biology .
Викинутий на берег білобокий дельфін. Waves & Wellies Photography
Як дізналися про шкоду для дельфінів?
Науковці вивчали вміст поліхлорованих дифенілів у тілах понад 800 білобоких дельфінів ( Delphinus delphis ), які викинуло на берег Сполученого Королівства у 1990-2020 роках. Як виявилося, концентрації цих сполук понад 22 міліграми на кілограм підшкірного жиру дельфінів призводять до підвищення ризику смертельних інфекцій травної системи, мозку та легенів тварин. У середньому в досліджуваних зразках концентрація поліхлорованих дифенілів становила 32 міліграми на кілограм підшкірного жиру, що свідчить про загрозу цих сполук для дельфінів і зараз.
Кожен додатковий міліграм цих сполук на кілограм підшкірного жиру дельфінів збільшував ризик смерті від інфекцій на 1,6 відсотка. На додачу до цього, підвищення температури води всього на градус збільшувало ризик смерті аж на 14 відсотків. Оскільки дельфіни живуть довго та знаходяться на верхівці харчового ланцюга, виявлення в їхніх тілах поліхлорованих дифенілів свідчить про постійну наявність цих сполук у тілах менших тварин, якими харчуються дельфіни, та рослинах.
- Поліхлоровані дифеніли — не єдині сполуки, що зберігаються в довкіллі десятиліттями. Науковці з’ясували: попри заходи з контролю викидів ртуті, концентрація цього металу в тілах тунців не зменшилася за 50 років.

Новини рубріки

Астрономи знайшли зниклу матерію у Всесвіті
15 квітня 2025 р. 21:32

Вчені з’ясували, чому вуглецевих метеоритів так мало
15 квітня 2025 р. 21:32

Інопланетне життя може існувати на великому супутнику Сатурна Титані
15 квітня 2025 р. 21:29