80 генів відрізнили жахливих вовків від сучасних

14 квітня 2025 р. 19:23

14 квітня 2025 р. 19:23


Аналіз геному вимерлих 10 тисяч років тому жахливих вовків виявив 80 генів, що відрізнили їх від сестринської групи, в яку входять сучасні вовки та койоти. Також це дослідження показало, що між жахливими вовками та предками решти представників родини псових відбувався обмін генами. Статтю опублікували на сайті препринтів bioRxiv.

Жахливий вовк Рем. Colossal Biosciences

Як вивчали геном жахливих вовків?

Науковці компанії Colossal Biosciences проводили дослідження геному жахливих вовків ( Aenocyon dirus ) для відродження цього виду, про яке нещодавно заявила компанія. Для цього використовували два зразки решток вовків віком понад 13 і понад 72 тисячі років. Завдяки аналізу геному вдалося встановити положення жахливих вовків на філогенетичному дереві родини псових ( Canidae ).

Філогенетичне дерево родини псових, на якому червоним кольором позначено еволюційну гілку жахливих вовків, а блакитним — сучасних вовків і собак. Gedman et al., 2025

Філогенетичне дерево родини псових, на якому червоним кольором позначено еволюційну гілку жахливих вовків, а блакитним — сучасних вовків і собак. Gedman et al., 2025

Науковці виявили два можливих сценаріїв відділення жахливих вовків від сучасних сірих вовків ( Canis lupus ). Перший, який підтверджує 44 відсотки генетичних відмінностей між цими видами, свідчить про те, що жахливі вовки відділилися від решти псових 4,52 мільйона років тому, до відділення африканських чепрачних шакалів ( Lupulella mesomelas ). Другий, який підтверджує 39 відсотків генетичних відмінностей, свідчить про те, що спершу від решти псових відокремилися шакали, а потім уже жахливі вовки.

Імовірно, обмін генами між різними видами псових є причиною, з якої науковці не можуть до кінця встановити положення жахливих вовків на філогенетичному дереві родини псових. Утім дослідники також припускають, що існувала ще одна сестринська група, яка стала джерелом генів для обох вовків: звичайних і жахливих. Подальші дослідження допоможуть це з’ясувати та краще зрозуміти пристосування різних вовків до змін довкілля й загрози для сучасних видів.

  • Раніше фахівці компанії вже заявили про реконструювання геному іншого вимерлого вовка — сумчастого вовка, або тилацина.

Поділитися із друзями!

80 генів відрізнили жахливих вовків від сучасних

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua