Комп'ютерна томографія спричинить 103 тисячі нових випадків раку. Але її користь досі переважає над ризиками

15 квітня 2025 р. 18:17

15 квітня 2025 р. 18:17


Моделювання науковців показало, що отримане внаслідок комп’ютерної томографії іонізуюче випромінювання може призвести до 103 тисяч нових випадків раку. За їхніми підрахунками, пов’язані з проходженням томографії види раку можуть скласти п’ять відсотків від усіх нових випадків, особливо серед дітей і підлітків. Утім дослідники підкреслюють, що ризик пов’язаного з обстеженням раку значно менший, ніж ризик серйозних ускладнень від хвороб, які можна вчасно виявити за допомогою комп'ютерної томографії. Дослідження опублікували в журналі JAMA Internal Medicine.

Комп'ютерна томографія спричинить 103 тисячі нових випадків раку. Але її користь досі переважає над ризиками. UNSPLASH

Чому досліджували ризики комп’ютерної томографії?

Комп’ютерну томографію використовують для виявлення великої кількості хвороб, починаючи від каменів у нирках і закінчуючи травмами хребта та раковими пухлинами. Разом із тим комп’ютерна томографія піддає пацієнтів впливу такої дози іонізуючого випромінювання, які можуть підвищувати ризик раку.

Попередні дослідження показали, що комп’ютерна томографія може призводити до пошкодження ДНК у дорослих, а також збільшує ризик раку в дітей. Оскільки в останні 15 років кількість проведених за допомогою комп'ютерної томографії обстежень лише у США зросла на 30 відсотків, науковці Університету Каліфорнії у Сан-Франциско вирішили заново оцінити ризик раку від комп’ютерної томографії.

Якою виявилася шкода комп’ютерної томографії?

Науковці аналізували 93 мільйони випадків комп’ютерної томографії у 2023 році. Вони розраховували ризик раку відповідно до отриманої внаслідок обстеження дози іонізуючого випромінювання, порівнюючи їх з даними людей, що перенесли бомбардування Хірошіми й Наґасакі чи стикаються з радіацією на робочому місці. Як виявилося, отриманих унаслідок комп’ютерної томографії доз радіації було достатньо для того, щоб у 103 тисяч пацієнтів виник якийсь тип раку протягом життя.

Найбільш поширеними типами раку, пов’язаними з проходженням комп’ютерної томографії, були рак легенів, кишківника, сечового міхура та лейкемія, тобто рак клітин крові. Серед жінок другим найбільш розповсюдженим був рак грудей. Водночас типами комп’ютерної томографії, які призводили до найбільшої кількості випадків раку, були томографія черевної ділянки, пахової зони та грудей.

Чи варто відмовлятися від комп’ютерної томографії?

Науковці зазначають, що отримані ними результати мають значення в першу чергу для лікарів, а не є приводом для пацієнтів відмовлятися від обстеження. Оскільки у світі зростає кількість проведених комп’ютерних томографій, важливим є правильний підбір дози іонізуючого випромінювання, особливо для дітей і підлітків, які більш вразливі до нього. Крім того, науковці пропонують інші види діагностики, які можуть замінити комп’ютерну томографію у випадку, якщо людина часто потребує обстежень: ультразвукове обстеження та магнітно-резонансну томографію, яка не використовує іонізуюче випромінювання.

  • Інші дослідники також підкреслюють , що ризик раку та кількість його випадків, пов’язаних з проведенням комп’ютерної томографії, автори дослідження лише змоделювали. І хоча їхні результати засновані на даних реальних людей, які піддавалися впливу радіації, цього все ще недостатньо, щоб прямо довести збільшення ризику раку від проходження томографії.

Поділитися із друзями!

Комп'ютерна томографія спричинить 103 тисячі нових випадків раку. Але її користь досі переважає над ризиками

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua