Марсохід Perseverance від NASA натрапив на «золоту жилу» марсіанських порід

16 квітня 2025 р. 21:10

16 квітня 2025 р. 21:10


Ровер Perseverance від NASA насолоджується науковим проривом на Марсі, відкривши різноманітні типи порід, які дозволяють вченим зазирнути в давню історію Червоної планети.

Наразі ровер досліджує пагорби, валуни та скелі вздовж західного краю кратера Єзеро — висохлої чашоподібної западини на північ від марсіанського екватора, яка, ймовірно, мільярди років тому була озером. З грудня минулого року Perseverance зосередив увагу на шаруватій місцевості високого схилу, що зветься Пагорб Відьомського Горіха (Witch Hazel Hill) — можливому свідкові клімату Марса в далекому минулому.

За останні кілька місяців ровер зібрав зразки п’яти різних порід , детально дослідив ще сім та обробив лазером 83 зразки для дистанційного аналізу — це найшвидший темп збору наукових даних з моменту посадки ровера на планету у 2021 році.

«Раніше в кратері Єзеро нам потрібно було кілька місяців, щоб знайти унікальний зразок, відмінний від попереднього,» — розповідає Кеті Морган, наукова керівниця місії. — «Але на краю кратера ми бачимо нові й захопливі породи буквально на кожному кроці. Це перевершує всі наші очікування».

Західний край кратера став науковою «золотою жилою», оскільки містить вивержені породи, викинуті з надр планети внаслідок стародавніх метеоритних ударів — можливо, навіть того, який сформував сам кратер Єзеро.

Особливу увагу привернув зразок під назвою «Срібна Гора» (Silver Mountain) — унікальна знахідка, яка, за оцінками вчених, має щонайменше 3.9 мільярда років і походить з Ноахійської епохи — періоду інтенсивного бомбардування, що сформував нинішній кратерований ландшафт Марса.

«Мій 26-й зразок, ‘Срібна Гора’, має текстуру, якої ми ще ніколи не бачили», — йдеться в офіційному пості ровера на X.

Неподалік ровер також знайшов породу, багату на серпентинові мінерали — вони утворюються, коли вода взаємодіє з вулканічними породами. Такий процес на Землі може створювати водень — потенційне джерело енергії для життя.

«Останні чотири місяці були надзвичайно продуктивними, але ми вважаємо, що Пагорб Відьомського Горіха має ще багато чого розповісти», — додає Морган. — «Ми використаємо всі зібрані дані, щоб вирішити, де брати наступний зразок».

«Краї кратерів — це справжня знахідка», — жартує вона.

💡 У 2025 році Perseverance зібрав зразок під назвою «Зелені Сади» (Green Gardens) , який було важко запечатати, але це вдалося зробити 2 березня.

🧪 Вчені сподіваються повернути зразки на Землю в межах місії з повернення марсіанських зразків (Mars Sample Return) . Але через бюджетні та технічні труднощі її реалізація перенесена щонайменше до 2040 року. NASA наразі переглядає стратегію місії та розглядає нові пропозиції, рішення очікується у 2026 році .

Марсохід Perseverance від NASA натрапив на «золоту жилу» марсіанських порід

Джерело: portaltele.com.ua (Космос)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua