Кхалісі схвалила б: у США оживили доісторичних вовків із "Гри престолів"

17 квітня 2025 р. 01:08

17 квітня 2025 р. 01:08


Американська біотехнологічна компанія Colossal Biosciences заявила , що зуміла повернути до життя давно вимерлий вид - лютововків , які зникли понад 12 000 років тому . Минулого тижня компанія опублікувала відео з милими білими цуценятами, які, за словами вчених, є результатом проєкту з де-екстинкції - відтворення зниклих видів.

В офіційній заяві Colossal йдеться: "Уперше в історії людства нам вдалося відновити раніше вимерлий вид за допомогою науки".

Проєкт викликав бурхливі суперечки в науковій спільноті. Відео з цуценятами під назвами Ромул , Рем і Кхалісі (на честь героїв римської міфології та серіалу "Гра престолів") активно поширюється у соцмережах, а науковці сперечаються: чи відбулося реальне "воскресіння" лютововків - чи це лише генетично модифіковані сірі вовки.

Команда Colossal вивчила ДНК двох скам'янілостей лютововків - зуба віком 13 000 років і фрагмента черепа, якому близько 72 000 років. Порівнявши їх із ДНК сучасних сірих вовків, вони знайшли 0,5% відмінностей. Ці гени, як вважають учені, пов'язані з розмірами тіла, мускулатурою і забарвленням шерсті лютововків.

За допомогою технології CRISPR-Cas9 дослідники впровадили 20 таких генетичних змін у клітини крові сірого вовка. Потім вони помістили модифіковане ядро в яйцеклітину і пересадили ембріон собаці-суррогату.

Деякі вчені поставилися до заяви скептично. "Це все одно що вставити в людину пару неандертальських генів і назвати її неандертальцем", - зазначив молекулярний біолог Алан Купер.

Еколог і фахівець із дикої природи Лісетт Вейтс також не вважає, що перед нами справжні лютововки: "Це не відтворення вимерлого виду, а створення організму із зовнішніми ознаками лютововка".

Проте вона визнала, що це важливий технологічний прорив.

Хоча Colossal не відтворила ДНК вимерлого виду на 100%, мета, за словами наукового керівника компанії Бет Шапіро , - не точна копія, а функціональний аналог . У перспективі компанія хоче застосувати той самий підхід до дронтів і мамонтів - і нещодавно навіть показала мишей, яким ввели фрагменти ДНК цих доісторичних гігантів.

Критики побоюються, що такі експерименти відволікають увагу від реальних причин вимирання тварин - втрати середовища проживання і зміни клімату . Однак інші вчені вбачають у технології шанс для відновлення зникаючих видів , особливо якщо за проєктами стоїть такий великий фінансовий інтерес - понад $200 мільйонів інвестицій .

Кхалісі схвалила б: у США оживили доісторичних вовків із "Гри престолів"

Джерело: socportal.info (Наука)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua