вологість:
тиск:
вітер:
Вчені показали ознаки інопланетного життя на планеті k2-18b
Вчені виявили докази існування великої кількості біосигнатурних хімікатів, які, як відомо, виробляються лише життям на Землі, на екзопланеті, розташованій на відстані понад 100 світлових років від нас. Це може бути найобіцяючішою ознакою інопланетного життя. Космічний телескоп NASA імені Джеймса Вебба (JWST) знайшов хімічні відбитки життя на далекій екзопланеті . На думку вчених, це «найобіцяючіший» доказ інопланетного життя.
Згідно з новим дослідженням, опублікованим 17 квітня в The Astrophysical Journal Letters, ці хімікати були виявлені в атмосфері екзопланети під назвою K2-18b, яка розташована на відстані 124 світлових років від Землі та обертається навколо своєї зірки в зоні проживання — області навколо зірки, де на поверхні планети може існувати рідка вода .
На Землі ці молекули — диметилсульфід (DMS) і диметилдисульфід (DMDS) — виробляються лише життям, наприклад морськими водоростями та іншими мікробами. До цього часу DMS і DMDS не були остаточно виявлені в атмосферах інших планет або супутників. Хоча теоретично можливо, що ці хімічні речовини створюються без присутності життя, вони вважаються потенційними біосигнатурами в інших світах.
«Наші висновки надають нові незалежні докази можливості існування біосфери на K2-18 b» і «являють собою важливий крок вперед у пошуку ознак життя на екзопланетах», — пишуть дослідники в статті.
K2-18b, який у 2,6 раза більший за нашу планету та у 8,6 раза більший за масу, вважається «гіцейським світом», що означає, що він потенційно має океан планети та атмосферу, багату воднем.
У попередній статті, опублікованій у 2023 році , та ж команда дослідників виявила метан (CH₄) і вуглекислий газ (CO₂) в атмосфері планети, що стало першим випадком, коли вуглецеві молекули були знайдені в атмосфері екзопланети в зоні проживання її зірки. Вчені також виявили потенційні ознаки DMS. Однак рівні DMS мали «низьку статистичну значущість», тому дослідники не могли бути впевнені, що він дійсно присутній.
«Ми не знали напевно, чи був сигнал, який ми бачили минулого разу, через DMS, але лише натяк на це був достатньо захоплюючим, щоб ми ще раз подивилися на JWST за допомогою іншого інструменту», — сказав у заяві Нікку Мадхусудхан, професор астрофізики в Кембриджському університеті та провідний автор обох досліджень.
В останньому дослідженні дослідники виявили, що нові вимірювання атмосфери планети, зроблені інструментом середнього інфрачервоного випромінювання JWST (MIRI), показують особливі особливості, які можна пояснити лише наявністю DMS або DMDS. Через схожість цих двох молекул вони виглядають дуже схожими в вимірюваннях, які JWST проводить в атмосферах екзопланет, тобто важко сказати, яка молекула присутня в більшій кількості.
«Це незалежна лінія доказів, яка використовує інший прилад, ніж ми робили раніше, і інший діапазон довжин хвиль світла, де немає збігів з попередніми спостереженнями», — сказав Мадхусудхан. «Сигнал був сильний і чіткий».
Дослідники відзначили, що рівень DMS та/або DMDS в атмосфері може досягати 10 частин на мільйон за об’ємом, що набагато вище, ніж рівні, які спостерігаються тут, на Землі, які нижче однієї частки на мільярд за об’ємом. Дослідники заявили, що ці спостереження досягли рівня значущості «три сигми». Це означає, що ймовірність того, що вони сталися випадково, становить лише 0,3%. Щоб підтвердити відкриття, вченим зазвичай потрібен рівень значущості п’яти сигм, де ймовірність випадкового виникнення нижче 0,00006%.
Відомо, що DMS і DMDS не виробляються у великих кількостях через небіологічні процеси на Землі, а це означає, що їх виявлення в таких великих кількостях на K2-18b є основним показником потенційної присутності життя.
«Враховуючи все, що ми знаємо про цю планету, гікейський світ з океаном, який кишить життям, — це сценарій, який найкраще відповідає наявним у нас даним», — сказав Мадхусудхан.
Дослідники сказали, що потрібно провести більше вимірювань, щоб досягти значущості п’яти сигм, а також відрізнити наявність DMS від DMDS. Вони сподіваються провести ці вимірювання найближчим часом, коли зможуть змусити JWST спостерігати за цією екзопланетою ще кілька годин. Вони також відзначили, що наявність DMS та/або DMDS могла виникнути в результаті поки що невідомих хімічних реакцій, які не залучали жодного життя, і вони сподіваються перевірити експериментально.
«Важливо, щоб ми глибоко скептично ставилися до власних результатів, тому що тільки тестуючи і тестуючи знову, ми зможемо досягти точки, коли ми будемо впевнені в них», — сказав Мадхусудхан. «Так має працювати наука».

Новини рубріки

Вчені виявили новий механізм сонячних мікроспалахів
19 квітня 2025 р. 12:05

Розплавлене ядро пояснило магнітну асиметрію Марса
19 квітня 2025 р. 12:05

Дві планети утворять «смайлик» із Місяцем
19 квітня 2025 р. 10:55