Місця проживання мільярда людей виявилися забрудненими токсичними елементами

18 квітня 2025 р. 14:55

18 квітня 2025 р. 14:55


Аналіз поширення токсичних елементів, таких як миш’як і свинець, показав, що близько мільярда людей проживають у настільки забруднених ними місцях, що це може становити ризик для здоров’я. Екологи виявили невідомий досі регіон на півдні Євразії, який простягається від Сербії та Греції до Китаю та є найбільш забрудненим токсичними елементами. Оскільки токсичні елементи можуть спричиняти низку хвороб, зокрема нейродегенеративні захворювання та рак, відкриття свідчить про необхідність розробки методів видалення цих елементів з довкілля. Дослідження опублікували в журналі Science .

Карта забруднення довкілля токсичними елементами. Червоний колір позначає найбільшу ймовірність потрапляння їх у ґрунт, а синій — найменшу. Hou et al. / Science, 2025

Як досліджували забруднення довкілля токсичними елементами?

Науковці провели наймасштабнішу оцінку вмісту токсичних елементів у довкіллі по всьому світу. Для цього вони аналізували дані про майже 800 тисяч зразків з понад 1400 місцевих досліджень, оцінюючи вміст у них миш’яку, кадмію, кобальту, хрому, міді, нікелю та свинцю. Пізніше науковці використали модель, яка дозволила їм розрахувати концентрації цих елементів в інших регіонах, про які не було даних про їх вміст, але були схожі умови з місцями, де відбирали зразки.

Завдяки цьому дослідники створили глобальну карту поширення токсичних елементів, які потрапляли в довкілля через металургійну промисловість і вимивання порід. Як виявилося, 14-17 відсотків усіх земель, залучених під сільське господарство, були забруднені токсичними елементами. Найбільш поширеним був кадмій, який є побічним продуктом видобутку цинку, а також міститься в батарейках, покриттях від корозії та жовто-червоних пігментах. Ним виявився забрудненим верхній шар ґрунту в дев’яти відсотках території Землі.

Утім науковці підкреслюють, що найбільш забруднені регіони є лише місцями потенційного ризику для здоров’я людини, адже вони не оцінювали доступність токсичних елементів для поглинання живими організмами. Їх доступність і ризики для людей, що проживають у таких регіонах, допоможуть з’ясувати майбутні дослідження.

Які наслідки забруднення довкілля токсичними елементами

🌊 До збільшення концентрації токсичних елементів у Дніпрі призвів підрив росіянами Каховської ГЕС, через що токсини з дна водосховища потрапили у воду, що загрожує здоров’ю місцевих.

🐝 Міські квіти виявилися здатними накопичувати токсичні елементи у своєму нектарі, що може загрожувати бджолам-запилювачам, які й так страждають від змін клімату.

✈️ А життя біля малих аеропортів, літаки на яких досі використовують паливо з умістом свинцю, призвело до накопичення важкого металу в організмі дітей.

Поділитися із друзями!

Місця проживання мільярда людей виявилися забрудненими токсичними елементами

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua