Пелікани гинуть у Каліфорнії через токсичні водорості

18 квітня 2025 р. 22:42

18 квітня 2025 р. 22:42


Масове цвітіння токсичних водоростей у Південній Каліфорнії спричиняє серйозну екологічну кризу, що негативно впливає на популяцію бурих пеліканів, одночасно отруюючи дорослих особин та непрямо призводячи до голодування пташенят.

Центри реабілітації диких тварин регіону повідомляють про критичну ситуацію. Вони приймають сотні постраждалих птахів щотижня. Кількість випадків продовжує зростати з тривожною швидкістю.

Токсичний вплив домоєвої кислоти

Основною причиною отруєння пеліканів є нейротоксин. Він має назву домоєва кислота. Ця речовина утворюється під час цвітіння шкідливих водоростей в океані.

Харчовий ланцюг передає токсини до організму птахів. Дрібні риби, такі як анчоуси та сардини, споживають водорості з токсинами. Самі риби не страждають від отрути, але стають її переносниками. Коли пелікани поїдають таку рибу, токсини накопичуються в їхніх організмах.

Каскадний ефект для популяції

“Наразі це лише теорія, але експерти кажуть, що вона могла б пояснити безпрецедентну кількість голодних пеліканів, які потрапляють до центрів порятунку диких тварин” , – повідомляють дослідники. Екологи спостерігають новий тривожний феномен: зростаючу кількість голодуючих пташенят.

Проблема має комплексний характер. Дорослі птахи, інтоксиковані домоєвою кислотою, втрачають здатність піклуватися про потомство. Вони стають дезорієнтованими або гинуть. Пташенята залишаються без догляду та передчасно залишають гнізда.

Масштаб екологічної кризи

Ситуація набуває катастрофічних масштабів. За останні місяці понад 100 морських левів та десятки дельфінів загинули від тих самих токсинів. Центри реабілітації приймають десятки нових пацієнтів щодня.

“Вони просто голодні, холодні і сумні” , – говорить Ребекка Дюрр, директор центру з досліджень і ветеринарії. Центр у Сан-Педро опікується 60 пеліканятами. Кількість постраждалих птахів постійно зростає.

Причини посилення цвітіння водоростей

Екологи називають кілька факторів, що посилюють цьогорічне цвітіння. Стоки від пожежі в Лос-Анджелесі змінили рівень поживних речовин в океані. Це створило сприятливі умови для розвитку токсичних водоростей.

Антропогенні зміни клімату також відіграють негативну роль. Потепління океанічних вод сприяє інтенсивнішому росту шкідливого цвітіння водоростей . Фахівці не можуть спрогнозувати, як довго триватиме нинішня криза.

Безпрецедентний масштаб проблеми

Деббі Макгуайр, виконавча директорка Центру охорони водно-болотних угідь, відзначає історичний масштаб кризи. За останні 20 років вона не пам’ятає подібної кількості отруєних птахів одночасно.

“Мої співробітники працюють опівночі вже місяць” , – свідчить Макгуайр. Інтенсивна терапія включає протисудомні препарати, крапельниці та реабілітаційні заходи. Незважаючи на зусилля, понад 50% прийнятих птахів не вдається врятувати.

Прояви отруєння у птахів

Дезорієнтація – характерний симптом отруєння. Фахівці знаходять хворих птахів у найнесподіваніших місцях. Птахів виявляли на автостраді 405, в аеропорту Лос-Анджелеса та біля складів Amazon.

“Птахи не знають, де вони знаходяться, вони розгублені, вони летять вглиб країни” , – пояснює Макгуайр. Крім бурих пеліканів, страждають також західні поганки, баклани Брандта і червонодзьобі гагари.

Шляхи подолання кризи

Центри реабілітації звертаються по допомогу до громадськості. Вони потребують фінансової підтримки та матеріальних ресурсів для догляду за постраждалими тваринами. Організації створили списки необхідних предметів та приймають пожертви.

Фахівці попереджають відпочивальників бути обережними. При виявленні хворої чи мертвої тварини слід звертатися на гарячу лінію Міжнародної організації порятунку птахів за номером (866) 767-2473.

Криза бурих пеліканів демонструє вразливість морських екосистем. Вона підкреслює необхідність комплексного підходу до охорони навколишнього середовища та боротьби зі змінами клімату для збереження біорізноманіття узбережжя Каліфорнії.

Пелікани гинуть у Каліфорнії через токсичні водорості

Джерело: cikavosti.com (Екологія)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua