Астрономи відкрили заповнену темною матерією беззоряну галактику по сусідству з нашою

19 квітня 2025 р. 12:59

19 квітня 2025 р. 12:59


Радіотелескоп FAST виявив по сусідству з Чумацьким Шляхом галактику, яка не має зірок та, імовірно, майже повністю складається з темної матерії. Якщо подальші спостереження підтвердять її природу, це відкриття може стати найпереконливішим доказом існування темних галактик, що досі вважаються гіпотетичними об'єктами Всесвіту. Дослідження опубліковано в Science Advances .

Радіотелескоп FAST, завдяки якому астрономи виявили галактику. VCG

Що астрономам відомо про темні галактики?

Астрономи давно припускають, що у Всесвіті існують так звані темні галактики — об’єкти, які містять велику кількість газу й темної матерії, але не утворюють зірок й взагалі слабко виявляють себе будь-яким випромінюванням. Через це, хоч і очікується, що таких галактик існує багато, дотепер даних про них небагато, а особливо в околицях Чумацького Шляху. Незвичне радіовипромінювання, яке могло б належати подібній темній галактики виявили астрономи Китайської академії наук й присвятили йому спостереження найбільшого у світі радіотелескопа FAST.

Як виявили галактику, якщо вона темна?

Незвичне радіовипромінювання походило з газової хмари AC G185.0-11.5 на відстані близько 300 кілопарсеків від Чумацького Шляху — компактного об'єкта, що є частиною швидкісного потоку нейтрального водню, так званої високошвидкісної хмари. Спостереження телескопа FAST показали, що в центральній частині цієї хмари міститься об'єкт із низкою унікальних характеристик: він обертається як диск, має значну масу й демонструє структуру, типову для карликових галактик.

Утім, окрім радіовипромінювання від міжзоряного газу, науковці не зафіксували жодного іншого випромінювання — зокрема, жодних ознак зірок. Водночас масу об'єкта оцінили в кілька мільйонів мас Сонця — що неможливо пояснити лише кількістю спостережуваного газу. Це означає, що значну частину його маси, ймовірно, становить темна матерія, яка не випромінює у жодному з доступних телескопам діапазонів. Всі ці характеристики, вважають астрономи, свідчать, що знайдена ними хмара є темною галактикою, яка не утворила жодної зорі, але зберегла гравітаційно зв’язаний газовий диск завдяки домінуванню темної матерії.

Чим можна підтвердити темну природу цієї галактики?

Відкриття науковців є першим переконливим свідченням на користь того, що деякі високошвидкісні хмари можуть бути темними галактиками. Тож дослідження інших подібних хмар, які у великій кількості відомі навколо Чумацького Шляху може призвести до відкриття більшої кількості темних галактик, що б допомогло заповнити розрив між передбаченою й реально спостережуваною кількістю подібних об'єктів. Утім, для цього астрономи мають провести додаткові спостереження з вищою роздільною здатністю, щоб детальніше дослідити внутрішню структуру об'єкта. Зокрема глибші оптичні та інфрачервоні спостереження мають остаточно підтвердити відсутність будь-якого зоряного світла, а точні вимірювання швидкості обертання та розподілу газу скажуть, чи справді в галактиці присутні ознаки темної матерії.

  • Темна матерія у Всесвіті зберігається на лише у галактиках, а й у його глобальній структурі — космічному павутинні. Виявилося , вона звисає на волокнах павутиння та посилює випромінювання видимої матерії, чим і видає себе астрономам.

Поділитися із друзями!

Астрономи відкрили заповнену темною матерією беззоряну галактику по сусідству з нашою

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua