Як боротися з фейками онлайн? Вчені знайшли один напрочуд простий спосіб

25 квітня 2025 р. 01:20

25 квітня 2025 р. 01:20


Ви помічали, як важко в мережі змусити когось повірити фактам, якщо вони вже вирішили, що знають краще? Науковці з Оксфорда та MIT провели незвичайний експеримент і з'ясували, що для успішної боротьби з фейками найважливіше... проста увага та доброзичливість .

Подробиці: Cameron Martel et al, Promoting engagement with social fact-checks online: Investigating the roles of social connection and shared partisanship, PLOS ONE (2025). DOI: 10.1371/journal.pone.0319336

Тривалий час вважалося, що ключовий фактор переконання - це коли інформацію тобі дає людина з такими ж політичними поглядами. Але нове дослідження довело: важливіше не політика, а соціальний зв'язок .

🔍 Що саме з'ясували вчені?

Дослідження, опубліковане в журналі PLOS ONE, об'єднало два підходи:

  • 🐦 Реальний експеримент у Х (Twitter).

  • 📊 Контрольоване опитування.

🐦 Реальний експеримент у Х (Twitter).

📊 Контрольоване опитування.

Виявилося, що люди набагато частіше реагують на перевірені факти, якщо до цього людина, яка їх розмістила, хоч трохи проявила до них інтерес - поставила лайк, підписалася або залишила коментар.

При цьому виявилося, що однакові політичні погляди не так важливі, як передбачалося. Навіть якщо перевірку фактів постить людина з протилежними переконаннями, мінімальна дружелюбність все одно підвищує шанси бути почутим.

🧠 Чому це працює?

Вся справа в психології: люди схильні відповідати увагою на увагу. Це соціальна норма - якщо вам поставили лайк або прокоментували пост, ви відчуваєте, що повинні відповісти взаємністю. Саме так працює механізм залучення і довіри в інтернеті.

⚠️ Є й винятки:

Однак, є винятки: особливо політично активні користувачі скоріше проігнорують перевірку фактів від своїх опонентів, навіть якщо ті були доброзичливі. Для таких людей сигнал політичної приналежності все ще залишається бар'єром.

🌟 Що робити з цією інформацією?

Тим, хто бореться з фейками і дезінформацією в інтернеті, варто використовувати простий і перевірений метод:

  • Спочатку встановити контакт.

  • Потім ділитися інформацією.

Спочатку встановити контакт.

Потім ділитися інформацією.

Це стосується не тільки людей, а й алгоритмів у соцмережах. Чим більше соціальної взаємодії, тим вищий шанс, що вас почують.

📌 Коротко і ясно:

Боротьба з фейками - це не тільки про точність фактів, а й про людські стосунки та жести , навіть такі маленькі, як один лайк або короткий коментар. Іноді навіть маленький жест уваги здатен змінити думку людини.

Як боротися з фейками онлайн? Вчені знайшли один напрочуд простий спосіб

Джерело: socportal.info (Наука)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua