вологість:
тиск:
вітер:
Спроба китайської армії спалити місто знищила ліс кипарисів 2100 років тому. Вони досі не відновилися
Дослідження поблизу китайського міста Ґуанчжоу показало, що місцевий ліс дерев з родини кипарисові зник внаслідок пожежі в столиці давнього королівства Намв’єт, яке намагалася захопити та зрештою підпалила китайська армія понад 2100 років тому. Через це популяція цих дерев, які зараз знаходяться під критичною загрозою зникнення, на півдні Китаю фактично зникла, а на півночі В’єтнаму та Лаосу — скоротилася до невеликих осередків. Це є одним з історичних свідчень занепаду популяції дикого виду внаслідок людської діяльності. Дослідження опублікували в журналі Science Advances .
Дерево Glyptostrobus pensilis з родини кипарисових. Tom Christian
Як дізналися про пожежу 2100 років тому?
Науковці досліджували рештки дерев Glyptostrobus pensilis , пеньки яких частково визирали над поверхнею торфу в дельті Перлинної річки поблизу міста Ґуанчжоу на півдні Китаю. Деякі з цих пеньків мали діаметр до двох метрів, а дослідження ізотопів у їхніх зовнішніх річних кільцях показало, що вони припинили рости близько 2100 років тому. Судячи зі слідів обгорання на стовбурах цих дерев з різних частин колишнього лісу, науковці зробили висновок, що всі вони постраждали внаслідок однієї масштабної пожежі.
500-600-річні дерева Glyptostrobus pensilis у провінції Ґуандун, де знаходяться спалені 2100 років тому дерева. Geographer / Wikimedia Commons
Зіставивши час загибелі цього лісу з історичними подіями в регіоні, дослідники встановили, що причиною цього був напад армії династії Хань на столицю королівства Намв’єт у 111 році до нашої ери. Оскільки дерева родини кипарисові частково ростуть під водою, болото зберегло нижню частину їхніх стовбурів. Пізніше на цій території почали вирощувати злаки, такі як рис, пшениця та ячмінь.
Хоча місцеві мешканці й до захоплення території династією Хань практикували спалювання сухостою наприкінці сезону, до 111 року до нашої ери вони чергували ділянки, щоб дати відновитися деревам. Після знищення лісу та через необхідність прогодувати армію загарбників місцеві збільшили виробництво сільськогосподарської продукції, спалюючи рештки дерев для звільнення місця під посіви. Це призвело до розриву ареалу Glyptostrobus pensilis , який тепер зростає лише північніше від місця пожежі та подекуди — південніше від дельти Перлинної річки.
- Деяким деревам вдається пережити лісову пожежу — так сталося з секвоями у Каліфорнії. Постраждавши від пожежі у 2020 році, ці дерева розпустили бруньки, сформовані ще 1000 років тому.

Новини рубріки

Китай кличе світ до колонізації Місяця
27 квітня 2025 р. 00:18

Зонд NASA відобразив самотню гору на Місяці
26 квітня 2025 р. 22:55

У Британії створили фарбу, що знищує бактерії і віруси
26 квітня 2025 р. 19:50