вологість:
тиск:
вітер:
Пересадка калу полегшила хронічний біль у всьому тілі в перших 12 пацієнток
Пересадка кишкових бактерій з калу від здорових донорів допомогла першим 12 пацієнткам з фіброміалгією — хронічним болем у всьому тілі та чутливістю до доторків. Як вважають науковці, порушення кишкової мікробіоти є одним із факторів появи фіброміалгії, а тому пересадка здорової мікробіоти може знижувати прояви хвороби. Це показала перша фаза випробувань такої терапії, але її успіх вже спонукав науковців розпочати другу за участі більшої кількості пацієнтів з фіброміалгією. Дослідження опублікували в журналі Neuron .
Бактерії кишкової мікробіоти, які можуть бути одним із чинників появи фіброміалгії. Steve Gschmeissner / Science Photo Library
Звідки взялася ідея лікувати фіброміалгію впливом на кишкову мікробіоту?
Оскільки попередні дослідження вже вказували на порушення кишкової мікробіоти як фактор, що впливає на чутливість до болю, то науковці вирішили дослідити його вплив на появу фіброміалгії , причини якої до кінця не з’ясовані. Для цього вони взяли зразки калу в жінок з фіброміалгією та здорових донорок, після чого бактерії з них ввели в кишківник стерильних мишей, які не мали власної мікробіоти.
Як виявилося, пересадка мікробіоти від хворих на фіброміалгію викликала появу більшої чутливості до натисків і спонтанного болю. Коли ж мишам із такою мікробіотою призначили курс антибіотиків, а потім увели бактерії від здорових донорів, біль і чутливість у них знизилися. Такий самий підхід застосували на 14 пацієнтках, які спершу приймали антибіотики, а потім — п’ять доз бактерій від донорів за 10 тижнів.
Хоча троє пацієнток не прийняли усі дози бактерій, терапія призвела до зниження болю на понад два бали, що вважається достовірним результатом, у 12 учасниць випробування. Через обмеження першої фази клінічних досліджень, випробування провели на маленькій групі пацієнтів і без контрольної групи, яка приймала б плацебо. Попри це, як вважають науковці, результат вказує на потенціал такого лікування фіброміалгії, проти якої досі немає ефективних ліків і безсилі навіть більшість знеболювальних.
Що допомагає боротися з хронічним болем
🥦 Зменшити рівень хронічного болю можуть навіть зміни у способі життя: здорове харчування зменшило відчуття болю навіть у тих, хто завдяки йому не схуднув.
🖼 Як альтернативу чи доповнення до традиційних знеболювальних науковці пропонують спостереження за природою, причому достатньо виявилося навіть споглядати зображення природи.
🧘♀️ Іншим підходом до боротьби з хронічним болем є онлайн-йога, яка змогла ефективно знизити біль у спині в людей, що займалися нею протягом 12 тижнів.
📚 А у тому, наскільки ефективною для боротьби з болем і хворобами є медитація та які наукові докази її ефективності існують, розбиралися в нашому матеріалі «Що таке медитація?».

Новини рубріки

Стоянка в Австрії показала адаптацію людей до льодовика
30 квітня 2025 р. 02:33

Дослідження пояснює складні причини зникнення комах
30 квітня 2025 р. 02:33

Учені з'ясували, чому зникли гігантські кенгуру
30 квітня 2025 р. 01:26