Портативний пристрій допоможе виявляти небезпечні вуличні наркотики та запобігати передозуванням

08 травня 2025 р. 12:14

08 травня 2025 р. 12:14


Хіміки розробили портативний пристрій, який допоможе виявляти синтетичні вуличні наркотики, що є основною причиною передозувань з летальним завершенням. Він може виявляти навіть невеликі концентрації наркотиків, наприклад, у сумішах з іншими. Як вважають науковці, це допоможе попереджати людей, що все ж купують наркотики, які вважають «безпечними», про додаткові ризики. Дослідження опублікували в журналі Analytical Chemistry .

Професор Крістофер Пудні з портативним пристроєм для визначення небезпечних синтетичних наркотиків. University of Bath

Чому синтетичні наркотики небезпечніші за звичайні?

Окрім природних психоактивних речовин, таких як опіоїди чи канабіноїди, останніми роками стали поширюватися їхні синтетичні аналоги, які часто у десятки чи навіть сотні разів сильніші за оригінали. Через таку сильну їх дію синтетичні опіоїди, такі як фентаніл, а також синтетичні канабіноїди та катинони, ефект яких подібний на ефект амфетамінів, є основною причиною смертей від передозування наркотиками.

Ці синтетичні наркотики можуть викликати передозування навіть у маленьких кількостях, особливо у поєднанні з іншими наркотиками чи алкоголем. Водночас визначати їх у невеликій концентрації в сумішах, які продають на вулицях чи нічних клубах, важко, а лабораторний аналіз може розтягнутися на місяці. Через це поліція та служби з допомоги наркозалежним не завжди можуть вчасно відреагувати на появу небезпечної суміші наркотиків, внаслідок чого стається більше смертей від передозувань. Тому британські науковці на чолі з дослідниками з Університету Бата вирішили створити портативний пристрій для швидкого виявлення небезпечних наркотиків.

Як працює пристрій для визначення синтетичних наркотиків?

Дослідники сфокусувалися на двох класах синтетичних наркотиків: бензодіазепінах, які також використовують як ліки від тривожного та панічного розладів, і нітазенах, дія яких подібна на дію морфіну. Для їх визначення науковці використали поєднання флуоресцентної спектроскопії, у якій речовину опромінюють світлом відомої довжини хвилі та вимірюють її власне випромінювання, та спектроскопії відбиття, у якій вимірюють відбите речовиною світло.

Демонстрація роботи пристрою. Chris Pudney / University of Bath / YouTube

Щоб розрізняти ці сполуки, хіміки натренували штучний інтелект на спектрах випромінювання та відбиття, заміряних у чистих речовинах, а не сумішах. Завдяки цьому науковці змогли визначити наявність і концентрацію 11 різних бензодіазепінів у «вуличних» пігулках, а також інші поширені синтетичні наркотики. Зокрема, науковці змогли визначити пари наркотиків бензодіазепін бромазолам — метонітазен і героїн — етонітазен, а також суміш фентанілу ксилазином, вживання якої зростає та пов’язане з великою кількістю смертельних передозувань, особливо у США. Точність алгоритму штучного інтелекту при цьому склала 99 відсотків.

Як визначення наркотиків допоможе боротися з їх вживанням?

Як зазначають самі науковці, у боротьбі зі вживанням вуличних наркотиків недостатньо лише казати людям не вживати. Часто люди вважають, що вживають «безпечні» речовини чи наркотики з відомим їм ефектом, тоді як «вуличні» пігулки можуть мати домішки значно небезпечніших наркотиків, що викликають сильніше звикання. Тому для поліції важливо вчасно виявляти початок продажу таких сумішей і повідомляти про це служби з контролю наркоторгівлі та допомоги наркозалежним.

Дослідники вже почали тестувати свій пристрій у Сполученому Королівстві, Новій Зеландії та Норвегії у співпраці з місцевою поліцією та діагностичними лабораторіями. Наразі їхній пристрій коштує понад дві тисячі доларів, більшу частину з його вартості складає саме вартість спектроскопа. Утім він має переваги порівняно з іншими лабораторними методами, адже для роботи з ним не потрібен спеціаліст з аналітичної хімії, а підготовка зразків до аналізу відбувається за простим алгоритмом.

Як борються з розповсюдженням наркотиків і передозуваннями

🖐 Криміналісти навчилися визначати за відбитками пальців те, чи контактувала людина з вибухонебезпечними та наркотичними речовинами.

🐭 У випробуванні на мишах протестували універсальний антидот, який протидіятиме передозуванню як опіоїдами, так і мефедроном і метамфетаміном.

💊 А вже наявні ліки від синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю зменшили прояви залежності від метамфетаміну, ліків від якої досі не існувало.

Поділитися із друзями!

Портативний пристрій допоможе виявляти небезпечні вуличні наркотики та запобігати передозуванням

Джерело: nauka.ua