Ліки від діабету зберегли курям здатність нести яйця до старості завдяки дії, як на людей

08 травня 2025 р. 13:38

08 травня 2025 р. 13:38


Препарат метформін для лікування цукрового діабету та синдрому полікістозу яєчників допоміг курям-бройлерам зберегти здатність нести яйця навіть у старшому віці. Як виявилося, його дія на курей подібна на дію на людей: він регулює рівень статевих гормонів і запобігає відкладенню жиру, через що більше жиру використовується для формування жовтків яєць. Враховуючи те, що бройлери є основним джерелом доступного курячого м’яса, метформін може збільшити продуктивність харчової промисловості, особливо у вразливих до голоду регіонах. Дослідження опублікували в журналі Biology of Reproduction .

Схема того, як приймання метформіну покращувало вироблення жирів, необхідних для яєчного білка. Penn State

На скільки метформін продовжив здатність курей нести яйця?

Через наслідки виведення саме для отримання великої кількості м’яса за короткий термін кури-бройлери припиняють нести яйця у віці близько 45 тижнів. Тому науковці давали з їжею частині з них метформін у майже вдвічі більшій концентрації, ніж для людини, протягом 40 тижнів починаючи із 25-го тижня життя. Це збільшило кількість яєць, знесених у віці 65 тижнів, і шанси успішного їх вилуплення.

Щоб з’ясувати причину такого ефекту, науковці дослідили печінку курей, адже вона є ключовою для обміну жирів, з яких формується жовток яєць. Для цього вони аналізували РНК з клітин печінки тих курей, що отримували метформін або мали звичайний раціон. Як виявилося, вживання метформіну збільшувало активність генів, пов’язаних з синтезом попередників жовтка під впливом гормону естрогену, синтезом жирів під впливом інсуліну та регуляцією кількості глюкози в крові.

Враховуючи те, що метформін є доступними та безпечними ліками, його використання може допомогти подовжити період знесення яєць на 20 тижнів, збільшуючи кількість народжених курчат. Крім того, він швидко розщеплюється в організмі курей, тож не загрожує потраплянням в раціон людей.

Як збільшити вироблення м’яса

🐓 Крім вирощування більшої кількості курей, науковці також створюють м’ясо з клітин у лабораторії — і вперше їм вдалося отримати шматок філе з подібними на справжній властивостями.

💵 Вирощене з клітин курей м’ясо вже дозволили додавати в корм для собак і котів, виготовлений у Сполученому Королівстві. А продавати людям штучну курятину дозволив Сінгапур.

📖 Детальніше про те, звідки взялася ідея вирощувати штучне м’ясо, наскільки це безпечно та чи дешевше за звичайне м’ясо — читайте у нашому матеріалі «М’ясо з пробірки».

Поділитися із друзями!

Ліки від діабету зберегли курям здатність нести яйця до старості завдяки дії, як на людей

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua