вологість:
тиск:
вітер:
Збудники лікарняних інфекцій поїли медичний пластик за відсутності пацієнтів
Стійка до антибіотиків бактерія синьогнійна паличка, яка є збудником внутрішньолікарняних інфекцій, виявилася здатною розщеплювати медичний пластик і харчуватися ним. Через це може збільшуватися ризик таких інфекцій, адже бактерії можуть довше виживати на лікарняному обладнанні навіть тоді, коли воно не контактує з тканинами пацієнтів. Для боротьби з такими бактеріями необхідно розробляти нові ефективні антибіотики та засоби для дезінфекції, а також виявляти здатні розщеплювати пластик штами бактерій. Дослідження опублікували в журналі Cell Reports .
Колонії синьогнійної палички, що пережили високі концентрації антибіотика, нанесені в центр чашки Петрі. Зліва вид за звичайного освітлення, а справа бактерії видно завдяки їхній біолюмінесценції. Devin Sindeldecker and Paul Stoodley / The Ohio State University
Що допомогло бактерії поїсти пластик?
Хоча медичний пластик протягом довгого часу вважали інертним і стійким до впливу сполук із живих організмів, але науковці виявили у пацієнта штам синьогнійної палички ( Pseudomonas aeruginosa ), здатний розщеплювати цей пластик. Цей штам зміг розщепити пластик полікапролактон на 78 відсотків за сім днів. Аналіз геному бактерій показав, що для цього вони використовують фермент поліестеразу Pap1, який досі не виявляли у бактерій.
Завдяки розщепленню пластику бактерії отримували джерело вуглецю для побудови власних молекул. Крім того, з його частин вони утворювали стійкіші біоплівки — утворення зі слизу, які захищають бактерії від дії антибіотиків, мийних засобів і засобів для дезінфекції. Наявність ферментів для розщеплення пластику також була пов’язаною з більшою патогенністю, тобто здатністю викликати хвороби. Оскільки синьогнійна паличка є збудником інфекцій сечостатевої системи після введення катетера та пневмонії після встановлення трубок для вентиляції легень, ці інфекції можуть бути пов’язаними з використанням інструментів, пластиком на поверхні яких харчуються бактерії.
Як бактерії розщеплюють пластик
🦠 Науковці не полишають ідею використовувати бактерії для розщеплення пластикового сміття. Так бактерії з кишківника корів виявилися здатними розщеплювати три види пластику, а кишкові бактерії личинок, що поїдають пластик, теж змогли його розщепити.
🧪 Крім того, дослідники допомагають бактеріям із цим завданням: обробка каталізаторами пластикового сміття дозволила бактеріям легше його розщепити , а використання суперферменту прискорило цей процес у шість разів.
🧬 Однак деякі бактерії не розщеплюють пластик, а, навпаки, використовують його. Так мікропластик у стічних водах посилив обмін генами, що надають стійкості до антибіотиків, між супербактеріями, виступаючи як поверхня для їхнього контакту між собою.

Новини рубріки

На Експо 2025 в Японії показали куполи з картону й бамбука (фото)
08 травня 2025 р. 18:40

Цвітіння токсичних водоростей вбиває тварин біля Каліфорнії
08 травня 2025 р. 18:33

Ученые наконец-то обнаружили вред от пластика — и он смертелен
08 травня 2025 р. 17:19