Цвітіння токсичних водоростей вбиває тварин біля Каліфорнії

08 травня 2025 р. 18:33

08 травня 2025 р. 18:33


Масштабне цвітіння токсичних водоростей уздовж узбережжя Південної Каліфорнії призвело до загибелі сотень морських ссавців та птахів, створивши одну з найбільших екологічних криз у регіоні за останнє десятиліття.

Починаючи з кінця лютого 2025 року, прибережні води від Сан-Луїс-Обіспо до Сан-Дієго стали епіцентром масового цвітіння водоростей. Цей феномен серйозно вплинув на морських ссавців, птахів та інших представників морської фауни. Сотні тварин постраждали від нейротоксинів, що виробляються мікроскопічними водоростями. Рятувальні служби працюють на межі своїх можливостей, намагаючись врятувати хворих тварин.

“Я вперше бачу в окрузі Сан-Дієго, де всюди лежать тіла тварин” , – розповідає Джені Сміт, куратор рятувальних робіт у SeaWorld. Ситуація настільки критична, що морським біологам не вистачає місця для зберігання тіл загиблих тварин. Лише за один день з пляжів Сан-Дієго було зібрано 16 мертвих дельфінів, що свідчить про безпрецедентний масштаб екологічного лиха.

Основною причиною масової загибелі морських тварин є токсин домоєва кислота, який виробляють водорості роду Псевдонітсія. Цей нейротоксин накопичується в дрібній рибі, такій як сардини та анчоуси, яку потім споживають морські ссавці та птахи. Домоєва кислота впливає на нервову систему, спричиняючи пошкодження мозку, неврологічні розлади та часто призводить до загибелі тварин.

Масштаби екологічної кризи

Цьогорічне цвітіння водоростей вже четверте поспіль біля узбережжя Каліфорнії, проте за своїми масштабами та впливом значно перевершує попередні випадки. За оцінками фахівців, від початку цвітіння на мілину викинулося близько 700 морських левів та понад 200 дельфінів. Лабораторні аналізи підтвердили високу концентрацію домоєвої кислоти в організмах більшості загиблих тварин.

“Поки що це найбільше і найінтенсивніше цвітіння водоростей з тих пір, як я тут” , – зазначає Джастін Візбіке, координатор каліфорнійської мережі порятунку дельфінів, який працює в Національному управлінні океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) вже близько 12 років. Усі рятувальні центри переповнені, а співробітники та волонтери працюють без відпочинку вже кілька місяців.

Вплив токсичного цвітіння поширюється на різні види морських тварин. Крім морських левів та дельфінів, страждають також морські птахи та навіть кити. Тести підтвердили високий рівень домоєвої кислоти у горбатого кита, який викинувся на мілину в Хантінгтон-Біч у січні, та у малих полосатиків, які загинули в гавані Лонг-Біч у квітні.

Рятувальні служби намагаються допомогти якомога більшій кількості тварин. SeaWorld Сан-Дієго вже вилікував понад 62 морських леви, з яких 16 випущено назад у океан після одужання. Також було вилікувано 59 птахів, з яких 11 повернулися до природного середовища. Проте для багатьох видів, особливо для дельфінів, отруєння домоєвою кислотою майже завжди є смертельним.

Причини та особливості цвітіння водоростей

Не лише псевдонітсія становить загрозу для морської екосистеми. Вчені виявили цвітіння ще двох видів шкідливих водоростей: александрійської, яка виробляє сакситоксин і викликає паралітичне отруєння молюсками (PSP), та акашіво сангвінеа, яка може спричинити переохолодження у морських птахів.

Океанографи пов’язують нинішнє цвітіння водоростей з погодними умовами Ла-Нінья, які спричинили підйом холодних, багатих на поживні речовини вод. Кларіса Андерсон, біологічний океанограф з Інституту океанографії Скріппса в Університеті Сан-Дієго, пояснює, що вздовж узбережжя сформувалася “стрічка” холодної води, яка простягається приблизно на 50 кілометрів від берегової лінії.

“Це найдовша холодна смуга, яку ми спостерігали на цій ділянці океану з 2010 і 2011 років, коли була ще одна велика Ла-Нінья” , – зазначає Андерсон. За її словами, для припинення цвітіння водоростей має відбутися певний збій у системі, який змінить поточні умови та дозволить іншим, менш шкідливим організмам процвітати.

Ризики для людей та заходи безпеки

Токсичне цвітіння водоростей становить загрозу не лише для морських тварин, але й для людей. У квітні органи охорони здоров’я штату Каліфорнія почали застерігати громадськість від споживання двостулкових молюсків, виловлених в окрузі Сан-Дієго, після виявлення в мідіях токсинів, що викликають паралітичне отруєння молюсками (PSP) та домоєвої кислоти.

Рекомендації стосуються молюсків, гребінців та устриць, виловлених у спортивних цілях, в округах Сан-Дієго, Оріндж, Лос-Анджелес, Вентура та Санта-Барбара. Однак вони не поширюються на молюсків, що продаються на комерційній основі, оскільки ці продукти підлягають регулярному обов’язковому тестуванню на наявність токсинів.

Паралітичне отруєння молюсками вражає нервову систему людини та може призвести до серйозних наслідків для здоров’я. Симптоми включають втрату рівноваги, нерозбірливе мовлення та утруднене ковтання. У важких випадках отруєння може спричинити параліч і навіть смерть від асфіксії. Тому дотримання рекомендацій щодо безпеки харчових продуктів є надзвичайно важливим під час цвітіння токсичних водоростей.

Ознаки покращення ситуації

Незважаючи на серйозність екологічної кризи, з’являються перші ознаки можливого покращення ситуації. Цього тижня вчені повідомили про значне зменшення концентрації водоростей у деяких точках моніторингу вздовж узбережжя. Це може вказувати на те, що цвітіння починає розсіюватися.

Представники SeaWorld зазначили, що вперше з початку спалаху їхня команда рятувальників провела день без жодного виклику щодо тварини з підозрою на отруєння домоєвою кислотою. Також сповільнилися повідомлення про нові випадки загибелі дельфінів. “Я не думаю, що ми повністю покінчили з цим, але сподіваюся, що ми знаходимося в тому місці, де можемо перевести подих” , – зазначає Сміт.

Рятувальні служби продовжують свою роботу, а морський парк SeaWorld навіть намагається найняти більше рятувальників для розширення своїх можливостей. Наразі рятувальна команда SeaWorld налічує 40 осіб, включаючи штатних і позаштатних працівників, а також “резерв” з 22 колишніх співробітників, яких викликають у разі потреби.

Токсичне цвітіння водоростей біля узбережжя Південної Каліфорнії нагадує про вразливість морських екосистем та важливість моніторингу якості води. Воно також підкреслює необхідність подальших досліджень впливу кліматичних змін на морське середовище, оскільки аномальні погодні умови, такі як Ла-Нінья, можуть призводити до серйозних екологічних наслідків.

Цвітіння токсичних водоростей вбиває тварин біля Каліфорнії

Джерело: cikavosti.com (Екологія)