Навіть досвідчені батьки серед птахів погодилися доглядати чужих пташенят

09 травня 2025 р. 15:17

09 травня 2025 р. 15:17


Спостереження за родичами шпаків показало, що в їхніх групах птахи в різні сезони розмноження можуть виступати як доглядальники чужих пташенят або ж як батьки, приймаючи допомогу інших. При цьому навіть ті пари птахів, що мали своїх дитинчат у попередніх сезонах, погоджувалися на догляд за чужими. Це суперечить усталеному уявленню про те, що догляд за чужими пташенятами завжди передує власному батьківству, і розширює наше розуміння того, як птахи спільно вирощують дитинчат. Дослідження опублікували в журналі Nature .

Сім'я мерлів багатобарвних, які є родичами шпаків. Особина посередині є молодою та досі отримує їжу від батьків. Dennis Irrgang / Wikimedia Commons

Як птахи змінювали ролі батьків і доглядальників?

Орнітологи протягом 20 років спостерігали за мерлами багатобарвними ( Lamprotornis superbus ), вивчаючи у них поведінку під час сезону розмноження. Під час нього птахи мали одну з двох ролей: батьки, які доглядали власних пташенят, або ж доглядальники, які стежили за чужими та підгодовували їх.

Як з’ясували науковці, причиною для зміни між ролями батьків і годувальників була спроможність самих птахів вигодувати дитинчат. Якщо з якихось причин парі бракувало для цього ресурсу, вони долучалися до догляду за чужими пташенятами, а у наступних сезонах розмноження отримували таку ж допомогу від інших.

Також дослідники виявили, що доглядати за пташенятами часто допомагали не споріднені з батьками особини, що є рідкістю у тваринному світі. І хоча мерли частіше обирали як доглядальників своїх родичів і самі більше допомагали родичам, вони також могли допомагати сторонній парі батьків, навіть коли їхні родичі теж мали пташенят. Обидва цих незвичних прояви поведінки не вдалося б зафіксувати, якби не тривалі спостереження, наголошують науковці. Тож не виключено, що майбутні тривалі дослідження на інших видах тварин теж вкажуть на зміну ролей батьків і годувальників у них.

Як тварини дбають про нащадків

👋 У горобцеподібних птахів магалі самці виявилися схильними раніше покидати сімейну групу та менше допомагати батькам з наступним потомством, залишаючи це пташенятам-самицям.

🐣 А самиці одудів для того, щоб прогодувати своїх старших пташенят, відклали більше яєць — коли з них вилуплювалися пташенята, то ставали їжею для старших братів і сестер.

🔄 Жертвою майбутніми нащадками заради старших відзначилися й косатки: у них самиці, що народили синів, довго опікувалися ними, через що мали менше ресурсів на народження дітей у наступні роки.

🤝 Як і мерли, самиці мавп рінопітеків довірили догляд за дитинчатами іншим — але тільки тим самицям, що вже самі мали дитинчат раніше.

💀 Самиць деяких приматів помічали за доглядом за померлими дитинчатами, а чинниками цього виявилися менший вік самиці, більша прив’язаність до дитинчати та його раптова смерть.

Поділитися із друзями!

Навіть досвідчені батьки серед птахів погодилися доглядати чужих пташенят

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua