Великі гради через глобальне потепління нашкодили Європі більше за інші регіони

12 травня 2025 р. 14:34

12 травня 2025 р. 14:34


Дослідження клімату за останні 70 років показало, що частота випадіння великого граду розміром понад п’ять сантиметрів найбільше зросла у Європі — усе через глобальне потепління. Водночас регіоном, у якому такий град випадає найчастіше, досі залишається центр Південної Америки. Оскільки град може становити значну шкоду для сільського господарства, пошкоджувати автівки й будівлі та навіть загрожувати людям, то потрібні моделі для передбачення імовірності його випадіння та попередження населення. Статтю про це опублікували на сайті препринтів Research Square.

Європа найбільше постраждала від зростання частоти великого граду через глобальне потепління. Tobias Hämmer / Pixabay

Як змінилися закономірності випадіння граду у світі?

Науковці використовували статистичну модель для аналізу особливостей частоти випадіння великого граду в різних точках світу з 1950 по 2023 рік. Як виявилося, загальною закономірністю було те, що у південній півкулі частота таких випадків зменшилася, тоді як у північній вони, навпаки, почастішали. Особливо помітними такі зміни стали в останні два десятиліття в регіонах, які раніше були осередками випадіння великого граду, як місто Мендоса в Аргентині.

У Європі регіоном, який найбільше постраждав від збільшення частоти граду, стала північ Італії — тут же відбувся найбільший приріст частоти великого граду у світі. Між 2021 і 2023 роками у цьому регіоні зафіксували рекордну кількість гроз із великим градом. Крім того, у липні 2023 у муніципалітеті Аццано-Дечимо зафіксували другий за розміром шматок граду діаметром 19 сантиметрів.

Збільшення частоти таких гроз із великим градом стало причиною того, що у Європі значно зросли витрати, пов’язані зі шкодою від граду. Разом з Австралією та США Європа увійшла до трійки регіонів світу, де ці витрати зросли найбільше.

Як примхи погоди впливають на людину й природу

🦒 Зміни клімату внаслідок діяльності людини можуть загрожувати жирафам не стільки глобальним потеплінням, скільки збільшенням частоти злив, які принесуть із собою інфекції.

🐦 Аномальні зливи та періоди посухи виявилися причиною розлучень зазвичай моногамних сейшельських птахів — через нездатність виростити пташенят вони шукають іншого партнера.

📖 Про те, як грози — з градом і без — можуть завдавати шкоди не лише майну, але й здоров’ю людей, ми розповідали в матеріалі «Грозова астма».

Поділитися із друзями!

Великі гради через глобальне потепління нашкодили Європі більше за інші регіони

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua