вологість:
тиск:
вітер:
Фізики побачили світло від тіл мишей. Але воно згасло після смерті
Фізики зафіксували випромінювання слабкого світла тілами живих мишей і спад цього випромінювання після їхньої смерті. Це явище, яке ще називають ультраслабким випромінюванням фотонів, пов’язане з роботою мітохондрій, які виробляють не лише енергію для живих клітин, але й побічні продукти — фотони. Оскільки випромінювання світла залежить від стану живого організму, науковці сподіваються, що його вимірювання допоможе моніторити здоров’я людей. Дослідження опублікували в журналі The Journal of Physical Chemistry Letters .
Ультраслабке випромінювання фотонів від мишей (зліва): верхній рядок — від живих, нижній — протягом години після смерті. Це ж випромінювання від листя декоративної рослини після його пошкодження (справа). Salari et al. / The Journal of Physical Chemistry Letters, 2025
Як вимірювали світло тіл мишей після смерті?
Хоча про ультраслабке випромінювання фотонів відомо давно, науковці досі сперечаються, чи можливо зміни в цьому випромінюванні використовувати для оцінки стану здоров’я рослин, тварин і людей. Для підтвердження цієї гіпотези фізики робили по два годинні записи чотирьох лисих мишей за допомогою камер, що фіксують поодинокі фотони, знімаючи їх до та одразу після смерті.
Щоб уникнути стороннього впливу, дослідження проводили в ізольованій від світла та тепла камері. Таким чином вдалося вловити та розпізнати від шуму 90 відсотків фотонів. Як виявилося, після смерті кількість випромінюваних тілами мишей фотонів значно зменшувалася, що може бути пов’язаним із порушенням кровообігу та насичення клітин киснем, який потрібен для роботи мітохондрій і вироблення ними фотонів.
Подібний експеримент науковці провели також з декоративною рослиною шеффлерою ( Heptapleurum arboricola ). Її листя починало більш інтенсивно виробляти світло в процесі загоєння ран, адже для цього потрібно більше енергії. Крім того, підвищення температур і введення деяких ліків, таких як знеболювальний препарат бензокаїн, також збільшувало кількість випромінюваних фотонів. Тож вимірювання ультраслабкого випромінювання фотонів може знайти застосування у відстеженні здоров’я не лише тварин, і людей зокрема, але й лісів, що потерпають від вирубування та змін клімату.
Що відбувається з живими організмами після смерті
🦋 Квітососові метелики з Азії виявилися здатними зберігати своє захисне забарвлення навіть після смерті — усе тому, що завдячують ним вони не пігментам, а будові крил.
🦠 А от деякі бактерії після смерті можуть ще й допомагати своїм родичам, маючи ферменти, що розщеплюють клітину та сприяють швидкому й легкому поглинанню її частин іншими.
💀 У США пацієнт прокинувся після діагностованої в нього смерті мозку — і сталося це перед тим, як в нього мали видаляти органи для трансплантації.

Новини рубріки

Великі гради через глобальне потепління нашкодили Європі більше за інші регіони
12 травня 2025 р. 14:34