вологість:
тиск:
вітер:
Ліки від ВІЛ і гепатиту пов’язали зі зниженням ризику хвороби Альцгеймера на 13 відсотків щороку
Приймання ліків від вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) та гепатиту B пов’язали зі зниженням ризику хвороби Альцгеймера на 13 відсотків з кожним роком їх приймання. Такий ефект пов’язують із тим, що ці ліки знижують рівень запалення, підвищення якого вважають однією з причин хвороби. Оскільки ліки від ВІЛ і гепатиту вже схвалені до використання, то їх зможуть швидше ввести в практику для лікування хвороби Альцгеймера. Дослідження опублікували в журналі Alzheimer's & Dementia .
Ліки від ВІЛ і гепатиту пов’язали зі зниженням ризику хвороби Альцгеймера на 13 відсотків щороку. GIPHY
Чому для лікування хвороби Альцгеймера використали саме препарат від ВІЛ?
Науковці звернули увагу на те, що розвиток хвороби Альцгеймера пов’язаний з активністю запальних тілець у клітинах, які реагують на накопичення бета-амілоїду й тау-білка та спричиняють запальну реакцію з загибеллю клітин. Водночас антиретровірусні препарати, зокрема ліки від ВІЛ і гепатиту B, здатні знижувати активність запальних тілець. Тому науковці вивчали частоту появи хвороби Альцгеймера у тих, хто приймав подібні ліки чи не робив цього, за записами про медичне страхування у США за останні 14-24 роки.
Як виявилося, приймання ліків від ВІЛ і гепатиту B було пов’язаним зі зниженням ризику хвороби Альцгеймера в людей обох статей віком від 50 років. Водночас у групі з 11 мільйонів ветеранів, яка здебільшого складалася з чоловіків старшого віку, зниження ризику було не таким помітним, як у загальній вибірці, і становило шість відсотків щороку. Зниження ризику хвороби Альцгеймера було пов’язаним із прийманням ліків, що заважають вірусам відтворювати свій геном у клітині, але не з препаратами, що заважають потраплянню вірусу в клітину чи утворенню його частинок всередині клітини.
Оскільки науковці проводили спостереження, а не експеримент, то поки незрозуміло, чому одні антиретровірусні препарати пов’язані з нижчим ризиком хвороби Альцгеймера, а інші — ні. Однак зважаючи на отримані результати, дослідники сподіваються провести клінічні випробування ліків від ВІЛ і гепатиту B як методу лікування хвороби Альцгеймера. Крім того, працюють над боротьбою з їхніми побічними ефектами чи розробкою аналогів без цих ефектів. Хоча зниження ризику на 6-13 відсотків може здатися незначним, але щороку 10 мільйонів людей отримує діагноз хвороба Альцгеймера, а використання антиретровірусних ліків може запобігти близько мільйону таких випадків.
Як запалення шкодить мозку
🤕 Дослідники з’ясували, що повторювані травми голови заново активують вірус герпесу в мозку, що призводить до запалення та інших нейродегенеративних змін, пов’язаних із деменцією.
💉 Водночас щеплення від герпесу може бути ефективним способом знижувати ризик хвороби Альцгеймера саме через боротьбу з запаленням, яке викликає вірус.
🐭 Із запаленням у мозку здатні боротися й психоделіки: у дослідженні на мишах науковці показали, що саме цим можна пояснити їхню лікувальну дію проти психічних розладів у людей.

Новини рубріки

Фізики побачили світло від тіл мишей. Але воно згасло після смерті
12 травня 2025 р. 14:34

Великі гради через глобальне потепління нашкодили Європі більше за інші регіони
12 травня 2025 р. 14:34