вологість:
тиск:
вітер:
Фламінго впіймали креветок у водяні вихори та з’їли
У фламінго виявили невідому раніше техніку полювання: вони утворювали водяні вихори для захоплення в них дрібної здобичі, такої як креветки, а потім втягували здобич дзьобом. Досі науковці вважали, що фламінго є пасивними фільтраторами та нездатні захоплювати рухому здобич. Відкриття нового механізму фільтрації у фламінго допоможе розробити роботів, що ефективніше очищуватимуть воду від забруднення, зокрема мікропластиком. Дослідження опублікували в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences .
Утворення фламінго вихорів для вилову здобичі. Ortega-Jimenez et al. / Proceedings of the National Academy of Sciences, 2025
Що допомогло фламінго створити водяні пастки для креветок?
Орнітологи спостерігали за фламінго в зоопарку, яких навчили харчуватися в акваріумі зі встановленими в ньому камерами. Так вдалося зафіксувати, що для створення вихору птахи використовують свої лапи з перетинками, голову та дзьоб. Спершу фламінго крокують вперед, підіймаючи воду та осад з дна, а після цього ведуть головою у воді вгору на 40 сантиметрів, утворюючи великий вихор. Щоб спрямувати креветок, їхні яйця й інших дрібних тварин собі у дзьоб, фламінго швидко ним клацали, утворюючи менші вихори.
Художнє зображення створених фламінго вихорів. Aztli Ortega
Експерименти з надрукованою на 3D-принтері головою фламінго та моделювання потоку води навколо дзьоба показали, що такі рухи птаха дійсно допомагають більш ефективно захоплювати здобич. Порівняно з пасивним фільтруванням, утворення вихорів рухами голови та дзьоба збільшувало кількість захопленої здобичі у сім разів.
Покрокові фото формування вихору за допомогою дзьоба фламінго. Ortega-Jimenez et al. / Proceedings of the National Academy of Sciences, 2025
Дослідники сподіваються відтворити цю систему у фільтрах для води, які активно проганятимуть її крізь себе та самостійно очищуватимуться. Крім того, науковці також змоделювали рух ніг фламінго та з’ясували, що здатні згинатися та розтягуватися перетинки допомагають птахам швидше пересуватися в намулі та воді, що знайде застосування в розробці роботів для руху в такому середовищі.
Як інші тварини захоплюють свою здобич
🐬 У Карибському морі дельфіни створили колові пастки з намулу, в які навчилися заганяти свою здобич. При цьому у двох популяцій дельфінів ця навичка розвинулася незалежно.
🐧 За плаванням колами під час полювання, а також задля навігації, помітили з десяток інших тварин, серед яких тигрові акули, королівські пінгвіни та зелені черепахи.
🎏 А от утворення та синхронізація вихорів допомогли навіть не справжнім, а роборибам поплавати у парах ефективніше, ніж без цих вихорів.

Новини рубріки

Виявлені дві екзопланети схожої на Сонце
13 травня 2025 р. 14:34

«Джеймс Вебб» зафільмував у сотні разів сильніші за земні полярні сяйва на Юпітері
13 травня 2025 р. 14:31