вологість:
тиск:
вітер:
«Джеймс Вебб» зафільмував у сотні разів сильніші за земні полярні сяйва на Юпітері
Космічний телескоп «Джеймс Вебб» зробив нові знімки полярних сяйв на Юпітері, які у сотні разів сильніші за земні. Причиною таких яскравих сяйв виявилося як потужне магнітне поле планети, так і захоплення ним заряджених частинок із вулканічно активного супутника Іо. Дослідження полярних сяйв допоможе краще зрозуміти магнітне поле Юпітера, що важливо для планування майбутніх місій до нього та вивчення його супутників, деякі з яких вважають придатними до життя. Знімки опублікували на сайті телескопа «Джеймс Вебб», а результати їх дослідження — у статті журналу Nature Communications .
Відео руху полярного сяйва біля одного з полюсів Юпітера, створене за допомогою інфрачервоної камери «Джеймса Вебба». NASA, ESA, CSA, STScI, Ricardo Hueso (UPV), Imke de Pater (UC Berkeley), Thierry Fouchet (Observatory of Paris), Leigh Fletcher (University of Leicester), Michael H. Wong (UC Berkeley), Joseph DePasquale (STScI), Jonathan Nichols (University of Leicester), Mahdi Zamani (ESA / Webb)
Чим науковців зацікавили нові знімки полярних сяйв Юпітера?
Астрономи звернули об’єктив «Джеймса Вебба» та «Габбла» у бік Юпітера ще у 2023 році та змогли зафіксувати полярне сяйво 25 грудня. Поки камера «Джеймса Вебба» знімала явище у ближньому інфрачервоному діапазоні, інструменти «Габбла» фіксували події в ультрафіолетовому. Завдяки цьому науковцям вдалося відстежити рух заряджених частинок водню в атмосфері газового гіганта, які реагували з потоком частинок з Сонця й Іо.
Зображення полярного сяйва на Юпітері з інфрачервоної камери «Джеймса Вебба». NASA, ESA, CSA, Jonathan Nichols (University of Leicester), Mahdi Zamani (ESA/Webb)
Як виявилося, найяскравіші точки на зображеннях з «Джеймса Вебба» не мали відповідників у зображеннях «Габбла». Науковці вважають, що це пов’язано зі входженням в атмосферу Юпітера великої кількості дуже слабо заряджених частинок, хоча раніше це вважали неможливим. Поки дослідники не можуть пояснити, звідки точно взялися ці частинки та чому магнітне поле планети відреагувало на них саме так. Для цього отримані дані планують порівняти зі спостереженнями апарата «Юнона», який досліджує Юпітер і його супутники.
Яким є магнітне поле Юпітера та його супутників
🛰 Апарат «Юнона» зафіксував на Юпітері особливий тип полярного сяйва, званий світанковими бурями. Як виявилося, вони нагадують земні полярні сяйва.
⚡️ В атмосфері планети також помічали яскраві спалахи, подібні на явища на Землі, які виникають у відповідь на удари блискавок у верхніх шарах атмосфери.
🪐 Рентгенівські ж спалахи на Юпітері науковці пояснили стисканням його магнітного поля — і такі процеси мають відбуватися й на інших планетах-гігантах.
🔭 На галілеєвих супутниках планети — Іо, Європі, Ганімеді та Каллісто — вдалося також зафіксувати полярні сяйва у видимому діапазоні.

Новини рубріки

Виявлені дві екзопланети схожої на Сонце
13 травня 2025 р. 14:34

Астрофізики обмежили максимальний час існування Всесвіту. Тепер це одиниця з 78 нулями
13 травня 2025 р. 14:31