Масштабні лісові пожежі в Канаді тимчасово охолодили північну півкулю на градус у 2023 році

14 травня 2025 р. 15:56

14 травня 2025 р. 15:56


Моделювання впливу масштабних лісових пожеж у Канаді у 2023 році показало, що вони охолодили всю північну півкулю на 0,9 градуса Цельсія. Хоча вироблений внаслідок них вуглекислий газ призвів до посилення парникового ефекту, дим від пожеж збільшив відбивання сонячного світла та тепла в атмосфері. Однак цей ефект зберігся протягом менш як пів року — з травня по вересень того року, після чого температури продовжили зростати. Доповідь про це представили на конференції Європейського союзу геонаук.

Супутниковий знимок пожежі у Британській Колумбії, Канада, у червні 2023 року. Pierre Markuse / Wikimedia Commons

Як з’ясували причетність масштабних пожеж до похолодання?

Масштабні лісові пожежі в Канаді розпочалися ще в березні та посилилися в червні 2023 року, охопивши близько п’яти відсотків площі всієї Канади, а дим від них досягнув Європи. Щоб з’ясувати їхній вплив на глобальний клімат, науковці створили математичну модель, що враховувала поширення диму та темпи глобального потепління. Ця модель показала, що пожежі знизити середню температуру в Канаді на понад п’ять градусів порівняно з тим, якою вона була би без пожеж. Найбільше це зачепило східні провінції країни, адже вітер здебільшого поширював дим саме у східний бік.

Крім локального впливу, пожежі в Канаді змінили погоду навіть на інших континентах. Найвіддаленішою точкою, якої дісталося спричинене лісовими пожежами похолодання, став схід Сибіру. Поширення частинок диму в атмосфері вплинуло на вітри над Азією, через що зменшилася інтенсивність мусонів. Це знизило кількість й інтенсивність дощів в Індії — такі передбачення моделі підтвердили реальні метеорологічні записи з того року, адже в Індії тоді був найсухіший серпень в історії.

Як лісові пожежі змінюють клімат і життя на Землі

🔥 На відміну від канадських, австралійські лісові пожежі у 2019-2020 роках спричинили нагрівання стратосфери на 1-2 Кельвіни та тимчасове виснаження озонового шару.

🐦 А близько 40 відсотків самих лісових пожеж у США за останні чотири роки траплялися через птахів, яких уразило струмом на лініях електропередач.

🌲 Масштабні пожежі у штаті Каліфорнія не завадили секвоям розпустити бруньки — щоправда, для цього деревам довелося використати ресурси, накопичені ще 1000 років тому.

Поділитися із друзями!

Масштабні лісові пожежі в Канаді тимчасово охолодили північну півкулю на градус у 2023 році

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua