вологість:
тиск:
вітер:
Марсохід «Персеверанс» вперше побачив полярне сяйво на Марсі
Марсохід «Персеверанс» вперше побачив полярне сяйво на Марсі, яке виникло у видимому людському оку, а не інфрачервоному чи ультрафіолетовому діапазоні. Воно утворилося одразу після сонячної бурі, коли частинки з Сонця потрапили у марсіанську магнітосферу. Результатами спостережень «Персеверанса» науковці поділилися у журналі Science Advances.
Сяйво зеленого кольору, яке зареєстрував марсохід. Knutsen et al., Sci. Adv. 11, eads1563 (2025)
Хіба на Марсі можливі полярні сяйва, як на Землі?
На відміну від Землі, на Марсі нема постійної та глобальної магнітосфери, завдяки якій народжуються яскраві полярні сяйва. Натомість Марс — це єдина планета Сонячної системи з так званою гібридною магнітосферою, що виникає завдяки намагніченим у далекому минулому ділянкам кори. І коли до неї із сонячним вітром долітають заряджені частинки, на Марсі народжуються кілька видів сяйв — від локальних до масштабних бур на всій нічній стороні планети, що досі спостерігалися орбітальними апаратами лише в ультрафіолетовому діапазоні.
Як «Персеверансу» пощастило?
Світіння видимого полярного сяйва «Персеверанс» зареєстрував у березні 2024 року. Воно з’явилося через три доби після потужного викиду корональної маси із Сонця під час бурі. Коли ударна хвиля досягла атмосфери Марса, заряджені частинки збурили локальні магнітні поля планети й викликали взаємодію з атмосферним киснем, що утворило зелене забарвлення. Марсохід спостерігав за цим за допомогою спектрометра SuperCam та системи камер Mastcam-Z. Аналізуючи дані з них, вчені виявили характерну емісійну лінію 557,7 нанометрів — так звану «зелену лінію» атомарного кисню, яка є основним джерелом полярного сяйва на Землі.
Одночасно камери отримали серію знімків нічного неба Марса, на яких науковці також виявили надлишковий зелений сигнал, а додаткові аналізи підтвердили, що це саме полярне сяйво, а не розсіяне світло від супутника Фобоса чи пилу.
Чим важливе це спостереження?
За оцінками науковців, полярне сяйво на Марсі могло б бути видимим для людського ока за умов меншої пилової завіси або під час потужного сонячного шторму. Також вони планують прогнозувати майбутні спостереження за новими полярними сяйвами на Марсі, відстежуючи сонячну активність, як це роблять для Землі. Так планетологи дізнаються більше про динаміку взаємодії сонячного вітру з планетами без глобального магнітного поля. А досліджуючи структуру й динаміку марсіанських полярних сяйв під час різних сонячних бур, вчені отримають цінні відомості про властивості іоносфери Марса та його магнітосферного хвоста — витягнутої у протилежний від Сонця бік частини магнітосфери, що формується під впливом сонячного вітру.
- Незвичний знімок Марса нещодавно надіслав ще один апарат — Europa Clipper, призначений для пошуку слідів життя на супутнику Юпітера Європі. Він пролітав повз Червону планету та зазнімкував її в інфрачервоному діапазоні.

Новини рубріки

Капсула з радянського зонда впала в Індійський океан
14 травня 2025 р. 23:23

Зворотний бік Місяця виявився холоднішим за обернений до Землі
14 травня 2025 р. 18:16

Сонце видало найпотужніший спалах у 2025 році
14 травня 2025 р. 17:11