Заміна єдиного нуклеотиду в ДНК врятувала немовля від смертельної хвороби печінки

16 травня 2025 р. 11:39

16 травня 2025 р. 11:39


Нова генна терапія завдяки заміні всього одного нуклеотиду в ДНК врятувала немовля від хвороби печінки, яка смертельна для половини дітей, а в іншої викликає важкі ушкодження мозку та печінки. Це також перша терапія, яку розробили спеціально для пацієнта й у рекордні строки — всього за кілька місяців замість кількох років. Зараз минуло вже понад два місяці після першої дози ліків і лікарі готуються виписати дев’ятимісячного хлопчика, який все своє життя провів у лікарні. Про успіх терапії повідомили в журналі The New England Journal of Medicine .

Немовля після трьох доз генної терапії почувається достатньо добре, щоб його виписали з лікарні. Children's Hospital of Philadelphia

Що за хвороба загрожувала дитині та як розробляли ліки?

Американські лікарі виявили у хлопчика хворобу вже у перший тиждень життя. Генетичний аналіз показав, що у нього недостатність карбамоїлфосфатсинтази-1 — одного з ферментів, що в печінці перетворюють продукти розпаду білків на сечовину, яку потім виводять нирки. Через цю хворобу у крові накопичується аміак, який особливо токсичний для нервової системи, тож діти з такою хворобою потребують пересадки печінки та страждають на затримку розумового розвитку.

Поки науковці розробляли ліки для немовляти, його посадили на дієту з критично низьким вмістом білка, якого було досить лише для підтримки життєдіяльності, тому хлопчик мав недостатню вагу. Крім того, він постійно перебував під наглядом лікарів і отримував ліки для виведення аміаку з крові. Щоб боротися з цим, для хлопчика розробили генну терапію, яка заміняє один нуклеотид, який і спричиняє недостатність фермента та хворобу. Для цього застосували технологію генетичного редагування CRISPR-Cas9, яку націлили на саме ту послідовність у ДНК, у якій була мутація. Щоб безпечно доставити ліки в печінку, їх загорнули в ліпідні наночастинки.

У віці близько семи місяців першу дозу ліків увели хлопчику, що дозволило йому їсти нормальну кількість білка, але не позбавило потреби в ліках, які виводять аміак. Тому немовляті ввели другу дозу ліків у віці близько восьми місяців, що допомогло йому пережити інфекції, які зазвичай підвищують ризик аміаку та загрожують життю пацієнтів із його хворобою. Після третьої дози ліків у віці близько дев’яти місяців хлопчика планують нарешті виписати з лікарні. Що важливо, розроблена медиками техніка заміни нуклеотидів може знайти застосування й для інших хвороб, адже потребуватиме лише зміни послідовності CRISPR. Це значно спростить і здешевить розробку нових генних терапій.

Які успіхи в генної терапії

🧬 Завдяки генній терапії медики вилікували вроджений імунодефіцит у дев’яти дітей, зробивши їх здатними боротися з хворобами та позбавивши необхідності часто навідуватися до лікарні.

👀 Також генну терапію застосували для лікування вродженої сліпоти в чотирьох дітей, які раніше могли розрізняти лише тінь і світло, а тепер змогли навіть самостійно писати.

⛓️ Але втручання в людський геном проходить не без наслідків: за редагування генів ембріонів китайський науковець відсидів у в’язниці, але зараз уже повернувся до своєї лабораторії.

Поділитися із друзями!

Заміна єдиного нуклеотиду в ДНК врятувала немовля від смертельної хвороби печінки

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua