вологість:
тиск:
вітер:
Глобальне потепління посприяло поширенню в Європі комарів-переносників тропічних лихоманок
Збільшення середніх температур у Європі внаслідок глобального потепління посприяло поширенню на континенті комарів-переносників збудників тропічних лихоманок денге та чікунгунья. Внаслідок цього у період між 1990 і 2024 почастішала кількість спалахів цих хвороб на території Європи, спричинених саме місцевою передачею збудників, а не завезеними з тропічних регіонів випадками. Якщо не зменшити темпи глобального потепління, то спалахи тропічних лихоманок можуть стати звичною річчю для Європи, прогнозують науковці. Дослідження опублікували в журналі The Lancet Planetary Health .
Поширення комарів-переносників збудників лихоманок денге та чікунгунья. Farooq et al. / The Lancet Planetary Health, 2025
Як вивчали зв’язок потепління та тропічних лихоманок?
Науковці досліджували поширення тигрового комара ( Aedes albopictus ), якого вперше помітили в Європі у 1990 році, і частоту спалахів лихоманок денге та чікунгунья. За період спостережень час між появою комара в Європі та першим спалахом денге скоротився з 25 до 5 років. Крім того, період між спалахами скоротився з 12 років у 1990 до менш як року у 2024.
Самиця тигрового комара під час харчування кров'ю. James Gathany / CDC
Таке зростання темпів поширення денге пов’язали зі зростанням температур, через що тигрові комарі можуть протягом довшого періоду в році залишатися активними. Як з’ясували науковці, зростання середньорічної температури в Європі на градус було пов’язаним з підвищенням у півтора раза ризику захворіти на денге та чікунгунья. А якщо темпи потепління не сповільняться, то до 2060-х років цей ризик зросте в п’ять разів порівняно з 1990-2024 роками.
Як боротися з поширенням тропічних лихоманок
🦟 Раніше епідеміологи вже попереджали про можливість поширення денге в Європі через розмноження тигрових комарів. Щоправда, у помірних регіонах, як в Україні, цей ризик зараження низький.
📷 Дослідники створили нейромережу, що може розпізнавати комарів за фото їхнього розчавленого тіла — це допоможе без зайвих витрат виявляти переносників хвороб.
🦠 На Фіджі для боротьби з комарами-переносниками денге випустили заражених бактерією-контрацептивом комах. Раніше цей підхід випробували на Гаваях.

Новини рубріки

Астроцити допомагають боротись з деменцією
16 травня 2025 р. 21:50

Новий чип дозволяє роботам бачити та думати як люди
16 травня 2025 р. 21:50

Квантова геометрія підвищує ефективність надпровідників
16 травня 2025 р. 21:50