вологість:
тиск:
вітер:
Астроцити допомагають боротись з деменцією
У дослідженні, опублікованому в журналі Aging Cell , вчені з Бразилії встановили, що молекула гевін може зворотньо впливати на когнітивні порушення, пов’язані зі старінням та деменцією.
Зокрема, виявлено, що гевін , білок, який природно продукується астроцитами — клітинами, що підтримують нейрони, — сприяє відновленню якості синапсів у старих мишей. «Гевін — це добре відома молекула, що бере участь у нейропластичності» , — пояснює докторка Флавія Алкантара Гомес, керівниця дослідження. У мишей, яким штучно підвищували рівень гевіну, було зафіксовано покращення когнітивних функцій без впливу на накопичення бета-амілоїдних бляшок.
Ці результати викликали сумніви в домінуючій гіпотезі про вирішальну роль бляшок у розвитку хвороби Альцгеймера. «Хоча когнітивний дефіцит був зворотний, вміст бляшок не змінився», — наголосив співавтор Феліпе Кабрал-Міранда. Це дозволяє припустити, що нейропатологія має багатофакторний характер , де окремі ознаки не завжди корелюють з проявами захворювання.
Автори вбачають у гевіні не лише потенційну терапевтичну мішень, а й новий напрям досліджень ролі астроцитів у старінні мозку . «Ми відвернули увагу від нейронів і пролили світло на роль астроцитів», — підсумувала Гомес. Хоча до застосування у клініці ще далеко, ці відкриття є основою для подальшої розробки ліків, які можуть імітувати дію гевіну.

Новини рубріки

Японці змусили нанотрубки світитися сильніше за світло
16 травня 2025 р. 21:50

Новий чип дозволяє роботам бачити та думати як люди
16 травня 2025 р. 21:50

Квантова геометрія підвищує ефективність надпровідників
16 травня 2025 р. 21:50