До Дня науки. 4 інтерв'ю, які доводять — за українськими вченими майбутнє

17 травня 2025 р. 16:03

17 травня 2025 р. 16:03


Сьогодні, у третю суботу травня, відзначається День української науки. Це чудовий привід для того, аби дізнатися більше про українських вчених, які вже сьогодні своєю наполегливою працею здобувають світове визнання та залишають слід в історії. Ми зібрали для вас підбірку інтерв'ю від провідних експертів на будь-який смак: тут і математика, і генетика, і археологія, і біо-матеріалознавство. І у кожній з цих галузей є відомі українці, імена яких варто знати.

Марина В'язовська: математика, що змінює світ

Марина В'язовська

У 2022 році Філдсівську медаль — найпрестижнішу нагороду для математиків — отримала українка Марина В'язовська за розв'язок задачі з пакування куль. Вона стала лише другою жінкою-лауреаткою в історії цієї премії.

У великому інтерв'ю пані Марина розповіла детальніше про свою визначну роботу та її потенційне застосування на практиці. І ще про те, чому математика — це не страшно, а дуже навіть круто, та чому вона не вірить у таланти.

«Здавалося б, навіщо мені вчити математику, якщо я вже знайшла собі відео котиків у своєму телефоні. Але математики впливають на фізиків і інженерів, а ті своєю чергою змінюють життя навколо математиків, змушуючи нас по іншому думати, спостерігати якісь явища, які людина у 19 столітті просто не могла спостерігати… І пропускаючи крізь цей досвід математику, яка була придумана ще сто років тому, ми змінюємо світ. А потім цей світ змінить нас. Так і відбувається той самий науково-технічний прогрес.»

Марина В'язовська для nauka.ua

Ольга Дудченко: генетичні таємниці мамонтів

Ольга Дудченко

Ольга Дудченко

Генетикиня Ольга Дудченко вже багато років працює у США, де вивчає, як ДНК розташовується всередині ядра клітини та який вплив це має на активність генів та весь організм. Минулого року команда, до якої входить пані Ольга, повідомила про справжній прорив: їм вдалося реконструювати цілі хромосоми вимерлого мамонта. Це перший раз, коли вчені відтворили структуру давнього геному з такою точністю.

Ми розпитали вчену , чому недостатньо просто мати генетичну послідовність організму, а потрібно ще й знати її тривимірну структуру. А також про те, що нового про мамонтів розповіли їхні хромосоми, які є особливості роботи з такими давніми зразками та до чого тут експерименти з ковбасою.

«Наша праця з реконструкції хромосом — таке досягнення, що відкриває нові горизонти. Є велика ймовірність, що деякі зі старих зразків у музеях теж зберегли тривимірну структуру ДНК, просто їх ніхто не перевіряв, адже до нас ніхто не знав, що така реконструкція взагалі можлива, а тепер люди матимуть методологію для цього.»

Ольга Дудченко для nauka.ua

Наталя Хамайко: археологічні таємниці України

Наталя Хамайко

Наталя Хамайко

Провідна українська археологиня Наталя Хамайко досліджує сліди котячої історії на наших землях, зокрема брала участь у розкопках загадкового поховання людини поруч з котом у Шестовиці. Звісно, що в інтерв'ю з нею ми багато говорили про котиків: як і коли відбувся процес одомашнення, відколи вони живуть на території України та які існують найдавніші свідчення емоційного зв'язку людини й кота.

Крім цього, археологиня пояснила, чому Україну можна вважати археологічним Клондайком, та в чому унікальність моржових черепів знайдених на розкопках у Києві. Наостанок пані Наталя поділилася кількома трагічними історіями археологів, репресованих диктаторськими режимами, виставку яким вона організувала декілька років тому.

«Ми намагалися показати, що незалежно від режиму — чи це царська росія, чи Радянський Союз, чи нацистська Німеччина, чи навіть Польща, яка свого часу прагнула впливати на західну Україну, — усі вони розглядали археологію як заполітизовану науку.»

Наталя Хамайко для nauka.ua

Герман Ерліх та Альона Воронкіна: ми всі трохи морські губки

Герман Ерліх та Альона Воронкіна

Герман Ерліх та Альона Воронкіна

Професор Герман Ерліх поділився з нами деталями вражаючого відкриття: виявляється, всі ми трохи морські губки. Річ у тім, що людський колаген, який утворює нашу шкіру, надзвичайно схожий на основний структурний білок губок. Це також є вагомим доказом того, що гени, відповідальні за колаген, залишилися майже незмінними протягом 800 мільйонів років еволюції — від найпростіших багатоклітинних тварин аж до людини.

Сам професор Ерліх родом з Німеччини, але за його словами ця робота була б неможливою без внеску української вченої Альони Воронкіної з Вінниці. Про роботу з нею, а також про користь від холодцю, пластичну хірургію 18 століття та розкриту таємницю християнської реліквії можна почитати в нашому інтерв'ю .

«В релігійній літературі описана ситуація, коли вже розп'ятому Ісусові Христові римський легіонер на списі дає губку змочену оцтом, після чого Христос промовляє свої останні сім слів. Так виникла теорія, що через приналежність губки до важливих християнських реліквій, ніхто не може розгадати її склад.»

Герман Ерліх для nauka.ua

Поділитися із друзями!

До Дня науки. 4 інтерв'ю, які доводять — за українськими вченими майбутнє

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua