Парфуми та лосьйони для тіла зруйнували захисний шар повітря навколо людини. Це збільшило вразливість до токсинів

22 травня 2025 р. 10:52

22 травня 2025 р. 10:52


Сполуки з парфумів та лосьйонів завадили хімічним реакціям на шкірі, які є ключовими для формування захисного шару повітря навколо людського тіла. Цей шар утворюється з гідроксильних радикалів — хімічно активних шматків молекул, які здатні знешкоджувати шкідливі сполуки в повітрі шляхом їх окиснення. Пошкодження цього захисного шару повітря може шкодити імунітету людей, позбавляючи їх одного з природних бар’єрів проти захворювань і токсинів, вважають науковці. Дослідження опублікували в журналі Science Advances .

Парфуми та лосьйони для тіла зруйнували захисний шар повітря навколо людини. Це збільшило вразливість до токсинів. GIPHY

Як людина утворює шар захисних сполук навколо себе?

Однією із запорук нормальної роботи імунітету є цілісність природних бар’єрів, таких як шкіра та слизові оболонки. Крім фізичного перешкоджання потраплянню патогенів і токсинів всередину організму, шкіра також має симбіотичні бактерії, які перешкоджають розмноженню на ній будь-яких чужорідних мікробів.

На додачу до цього захисту, у 2022 році науковці з’ясували, що взаємодія озону в повітрі зі шкірним ліпідом скваленом призводить до утворення навколо людини захисного шару з гідроксильних радикалів. Тоді дослідники припустили, що реакція гідроксильних радикалів з леткими сполуками може впливати на сприйняття людьми запахів і навіть відігравати роль у захисті від газів, що забруднюють повітря. У новому дослідженні ця міжнародна команда науковців на чолі з фахівцями Інституту хімії імені Макса Планка вирішила дослідити, як на появу захисного шару повітря впливає нанесення різних засобів на шкіру.

Що дізналися про вплив парфумів на захист від хімічних сполук у повітрі?

Для свого дослідження науковці запросили чотирьох дорослих добровольців. Їх попросили зайти в кімнату з підвищеною, але не шкідливою концентрацією озону без нанесення засобів на шкіру, а потім після нанесення лосьйону для тіла чи парфумів. В обох випадках після цього науковці вимірювали кількість вироблених людьми гідроксильних радикалів. За допомогою комп’ютерної моделі науковці також відстежували рух цих радикалів у кімнаті, у якій сиділи учасники дослідження.

Розподіл гідроксильних радикалів у повітрі навколо людей після нанесення парфумів (зліва) і лосьйону (справа). Zannoni et al. / Science Advances, 2025

Завдяки цьому науковцям вдалося з’ясувати, що нанесення лосьйону знижувало концентрацію сквалену та інших компонентів шкірного жиру до 10 відсотків від їхньої початкової концентрації. Через це кількість гідроксильних радикалів, вироблених під час реакцій цих сполук з озоном, зменшувалася на 30-140 відсотків, що зменшувало захисний шар навколо окремої людини. Водночас нанесення парфумів теж знижувало кількість гідроксильних радикалів у повітрі на 80 відсотків через вміст у парфумах спирту, який поглинав їх. Вміст спирту також нівелював позитивний вплив наявних у парфумах терпенів, які під час реакцій з озоном теж здатні утворювати гідроксильні радикали.

Як нанесення парфумів і лосьйонів впливає на здоров’я людей?

Оскільки нанесення парфумів і лосьйонів здатне послаблювати шар гідроксильних радикалів, які вважають здатними захищати від токсичних сполук, то вони можуть залишати людей беззахисними перед такими сполуками. Крім того, дослідники виявили, що нанесення парфумів і лосьйонів збільшує концентрацію окиснених летких сполук біля носа та грудей. Оскільки деякі токсичні сполуки від окиснення стають шкідливими, це може становити додаткову загрозу для здоров’я. Утім потрібні подальші дослідження для підтвердження їхньої шкоди для здоров’я.

Як запахи тіла впливають на людей

🤝 Як виявилося, люди більш охоче дружать із тими, хто має із ними подібний запах. Дослідники навіть змогли передбачити симпатію двох людей одне до одного за одним лише запахом.

🤱 А відчуття запаху матері допомогло немовлятам краще звикнути до незнайомих їм жінок, на що вказала синхронізація мозку в них і дорослих.

😢 Запах жіночих сліз виявився здатним зменшувати агресію в чоловіків майже наполовину. Відчуття цього запаху збільшувало синхронізацію ділянок мозку, відповідальних за нюх й агресію, знижуючи активність останньої.

Поділитися із друзями!

Парфуми та лосьйони для тіла зруйнували захисний шар повітря навколо людини. Це збільшило вразливість до токсинів

Джерело: nauka.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua