вологість:
тиск:
вітер:
NASA шукає ознаки життя в найдавніших породах Марса
Марсохід NASA «Perseverance» досяг науково захопливого регіону на Марсі під назвою «Крокодиллен», де деякі з найдавніших порід планети можуть містити важливі підказки про раннє марсіанське середовище — можливо, навіть про давнє життя. Багате на глину, олівін та карбонатні мінерали, це місце обіцяє розуміння водного минулого Марса, особливо в період Ноахії.
Марсохід NASA «Perseverance» розпочав дослідження абсолютно нової області на Марсі під назвою «Крокодиллен», і вчені схвильовані. Цей скелястий регіон може містити одні з найдавніших порід, коли-небудь знайдених на Червоній планеті. Він розташований на ключовому кордоні між міцним краєм кратера Джезеро та рівнинами за ним, що робить його чудовим місцем для розкриття таємниць про далеке минуле Марса.
«Останні п’ять місяців були геологічним вихором», — сказав Кен Фарлі, заступник наукового співробітника проекту Perseverance з Каліфорнійського технологічного інституту в Пасадені. «Яким би успішним не було наше дослідження «Гірської горби відьом», наше дослідження Крокодиллен обіцяє бути таким же захопливим».
Крокоділлен названий на честь гірського хребта в Норвегії, що означає «крокодил» норвезькою мовою. Він простягається на 73 акрах скелястої місцевості та розташований одразу за схилом від пагорба Відьмин ліщини. Але те, що робить це місце справді особливим, — це те, що приховано в скелях.
Ранні дані показують, що в корінній породі Крокодиллена присутні глинисті мінерали. Це має велике значення, оскільки глина утворюється лише за наявності рідкої води, а це означає, що ця територія могла бути вологою мільярди років тому. (Ймовірно, це було до того, як кратер Єзеро утворився внаслідок удару астероїда.) На Землі глина також чудово зберігає органічні сполуки — хімічні будівельні блоки життя.
«Якщо ми знайдемо тут потенційну біосигнатуру, вона, найімовірніше, буде з зовсім іншої та набагато ранішої епохи еволюції Марса, ніж та, яку ми знайшли минулого року в кратері з «водоспадом Чеява»», — сказав Фарлі, маючи на увазі породу, відібрану в липні 2024 року, з хімічними сигнатурами та структурами, які могли бути утворені життям давно. «Породи Крокодиллен утворилися до утворення кратера Єзеро, протягом найдавнішого геологічного періоду Марса, ноахійського, і є одними з найдавніших порід на Марсі».
Дані, зібрані з марсіанських орбітальних зондів NASA, свідчать про те, що на зовнішніх краях Крокодиллена також можуть бути ділянки, багаті на олівін та карбонат. Хоча олівін утворюється з магми, карбонатні мінерали на Землі зазвичай утворюються під час реакції в рідкій воді між породою та розчиненим вуглекислим газом. Карбонатні мінерали на Землі відомі як чудові зберігачі скам’янілого стародавнього мікробного життя та реєстратори стародавнього клімату.
Марсохід, який 9 травня відсвяткував 1500-й день наземних операцій, зараз аналізує скелястий виступ у Крокоділлені під назвою «Мідна бухта», який може містити породи ноахійського періоду. Прибуття марсохода на Крокоділлен супроводжується новою стратегією відбору проб для ядерного марсохода, яка дозволяє залишати деякі зразки керна відкритими на випадок, якщо місія виявить більш науково переконливу геологічну об’єкт у майбутньому.
На сьогодні Perseverance зібрав та запечатав два зразки реголіту (подрібнених гірських порід та пилу), три трубки-свідки та один атмосферний зразок. Він також зібрав 26 гірських порід та запечатав 25 з них. Єдиний незапечатаний зразок марсохода є його найновішим, гірським керном, взятим 28 квітня, який команда назвала «Острів Белл», що містить маленькі круглі камені, які називаються сферулами. Якщо в якийсь момент наукова група вирішить, що на його місці має бути новий зразок, марсоходу можна буде наказати вийняти трубку з її контейнера та викинути попередній зразок.
«Ми досліджуємо Марс вже понад чотири роки, і кожна заповнена пробірка для зразків, що є в нас на борту, має свою унікальну та захопливу історію», – сказала Кеті Стек Морган, виконуюча обов’язки наукового співробітника проекту Perseverance, з Лабораторії реактивного руху NASA в Південній Каліфорнії. «Залишилося сім порожніх пробірок для зразків, і попереду ще багато відкритого шляху, тому ми поки що залишимо кілька пробірок, включаючи ту, що містить ядро острова Белл, відкритими. Ця стратегія забезпечує нам максимальну гнучкість, оскільки ми продовжуємо збирати різноманітні та захопливі зразки гірських порід».
Перш ніж місія прийняла свою нову стратегію, інженерна команда з відбору зразків оцінила, чи може залишення пробірки незапечатаною знизити якість зразка. Відповідь була негативною.
«На момент будівництва марсохода середовище всередині нього відповідало дуже суворим стандартам чистоти. Трубка також орієнтована таким чином у своєму окремому контейнері для зберігання, що ймовірність потрапляння сторонніх матеріалів у трубку під час майбутніх дій, включаючи відбір проб та поїздки, дуже низька», – сказав Стек Морган.
Крім того, команда оцінила, чи можуть залишки викинутого зразка «забруднити» пізніший зразок. «Хоча існує ймовірність того, що будь-який матеріал, що залишився в пробірці від попереднього зразка, може контактувати із зовнішньою частиною нового зразка», – сказав Стек Морган, «це дуже незначне занепокоєння — і гідний обмін на можливість зібрати найкращі та найпереконливіші зразки, коли ми їх знайдемо».
«Perseverance» – найсучасніший марсохід NASA, призначений для дослідження поверхні Червоної планети та пошуку ознак стародавнього життя. Він був запущений 30 липня 2020 року та успішно приземлився в кратері Джезеро 18 лютого 2021 року.
Оснащений передовими науковими інструментами, марсохід «Perseverance» досліджує геологію, клімат та придатність Марса для життя в минулому. Головна мета — зібрати та сховищити зразки гірських порід і ґрунту, які одного разу можуть бути доставлені на Землю майбутньою місією. Марсохід також перевозить «Ingenuity» — невеликий експериментальний гелікоптер, який увійшов в історію, здійснивши перший політ з двигуном на іншій планеті.
«Наполегливість» допомагає вченим зібрати воєдино історію навколишнього середовища Марса, зокрема, аналізуючи стародавні дельти річок, краї кратерів та регіони, багаті на глинисті та карбонатні мінерали — ключові інгредієнти для життя. Місія є частиною ширших зусиль NASA, спрямованих на те, щоб прокласти шлях для дослідження Марса людиною.

Новини рубріки

Сонячні солі випробують на стійкість до радіації
22 травня 2025 р. 19:01

У США створили магнітну решітку, що зменшує витрати на 80%
22 травня 2025 р. 19:01

Марсіанська «кам’яна павутина» може переписати геологічну історію Марса
22 травня 2025 р. 18:48