вологість:
тиск:
вітер:
Випорожнення пінгвінів привели в Антарктиду хмари. Це вбереже континент і самих птахів від швидкого потепління
Випорожнення пінгвінів, або ґуано, виявилися здатними захищати самих птахів від глобального потепління, збільшуючи утворення хмар. Вони стали джерелом аміаку, який взаємодіє з сірковмісними газами в атмосфері та викликає конденсацію хмар. Тому зменшення популяцій пінгвінів внаслідок глобального потепління може ще більше пришвидшити потепління в Антарктиді та танення її льоду. Дослідження опублікували в журналі Communications Earth & Environment .
Колонія пінгвінів на вкритому ґуано снігу. Matthew Boyer
Як виявили викликані пінгвінами хмари?
Науковці протягом трьох місяців моніторили концентрацію атмосферних газів в повітрі поблизу аргентинської антарктичної станції Марамбіо. За вісім кілометрів від цієї бази розташована колонія з 60 тисяч пінгвінів Аделі ( Pygoscelis adeliae ), ґуано яких є основним джерелом атмосферного аміаку разом із випорожненнями інших морських птахів. Як виявилося, коли вітер віяв з боку колонії пінгвінів у бік станції, то концентрація аміаку в повітрі зростала у понад 1000 разів. І навіть коли птахи залишили колонію через міграцію, ця концентрація залишалася у 100 разів вищою за початкову.
Науковець Метью Боєр під час збору даних про атмосферу в Антарктиді за допомогою дрона. Zoé Brasseur
Внаслідок цього у повітрі в 10 тисяч разів збільшилися темпи утворення аерозолю — частинок вологи, які конденсувалися завдяки аміаку й утворювали хмари. Приблизно за три години після того, як вітер повіяв з боку колонії пінгвінів, науковці вже спостерігали появу туману. Дослідники зазначають, що такий вплив птахів на атмосферні явища може бути унікальним для Антарктиди. Там поєднуються декілька сприятливих факторів: аміаку з ґуано, що реагує з сірковмісним газом диметилсульфідом, виробленим водоростями, і відсутності рослинності та прямого впливу людини.
Що впливає на появу хмар на Землі
🦠 Окрім аміаку, для утворення хмар потрібні сірковмісні гази. І як виявилося, виробляти їх здатні морські бактерії та водорості, чим сприяють охолодженню планети.
☁️ Як з’ясувалося, у містах дощі йдуть значно частіше, ніж у селах: усе тому, що хмари затримуються над ними довше через погіршену циркуляцію повітря та частинки диму в атмосфері.
🌧 А в пустелях збільшити кількість дощів можуть встановлені там сонячні панелі. Їхня темна поверхня утворює потік висхідного теплого повітря, яке спричиняє випадіння дощів з сусідніх хмар.
🔥 Охолодити планету, збільшивши кількість хмар, змогли навіть масштабні лісові пожежі у Канаді. У 2023 році вони тимчасово знизили температуру Північної півкулі на градус.

Новини рубріки

Один ген на Y-хромосомі додав чоловікам три сантиметри зросту
23 травня 2025 р. 14:21

Ефектну руйнацію сонячного водневого протуберанця показали на відео
23 травня 2025 р. 13:55

У Німеччині рідкісні ящірки поселилися на залізничних коліях
23 травня 2025 р. 13:26