У Німеччині рідкісні ящірки поселилися на залізничних коліях

23 травня 2025 р. 13:26

23 травня 2025 р. 13:26


Ящірки прудкі, які в Німеччині є зникомим видом, поселилися на місцевих залізничних коліях. Спостереження за ними показало, що ящірки ще й знайшли усе необхідне для життя на невеликій площі довкола колій: місця для відкладення яєць і сну, їжу та прихисток. Знання про їхню поширеність на різних ділянках колій допоможуть ремонтувати та будувати їх так, щоб не зашкодити й без того невеликим популяціям ящірок. Дослідження опублікували в журналі Salamandra .

Самець ящірки прудкої з частково відрослим після того, як його відірвали, хвостом. Pelz / Wikimedia Commons

Як життя ящірок поблизу колій відрізнялося від життя решти?

Дослідження проводили поблизу німецько-польського кордону у 2020-2021 роках протягом весни, раннього та пізнього літа. Для цього ящіркам прудким ( Lacerta agilis ) чіпляли на хвости передавачі, які протягом трьох тижнів допомагали відстежувати рухи тварин, а потім відпадали. Так науковці з’ясували, що площа, яку займала одна ящірка була значно меншою, ніж у ящірок з інших локацій. З цього дослідники зробили висновок, що середовище навколо колій забезпечує ящірок усім необхідним для життя.

Зокрема, ящірки проводили багато часу на кам’яних насипах, на яких розташовані самі колії. Особливо часто вони робили це влітку, вигріваючись на камінні, тоді як навесні для цього частіше обирали трав’янисті пагорби та лісосмуги обабіч колій. Також протягом тепліших періодів, здебільшого влітку, території пересування ящірок були більшими, ніж у холодні періоди. Можливо, це пов’язано з розповсюдженням комах, якими харчуються ці тварини.

Дослідники також встановили, що ящірки рідко перетинають самі колії та зафіксували лише один такий випадок за чотири сезони спостережень. Це може свідчити про те, що навіть із доволі щільним рухом на цій ділянці колій імовірність наїзду на ящірок невелика. При цьому середовище навколо колій є надзвичайно зручним для ящірок, адже на невеликій площі надає їм різноманітні ландшафти, які тварини можуть використовувати протягом усього року.

Які незвичні місця для проживання обирають собі тварини

🦈 У Нідерландах щонайменше п’ять видів хрящових риб, зокрема велетенські акули, поселилися поблизу вітряних електростанцій, розташованих у морі.

☢️ А в Україні поблизу ЧАЕС знайшли три популяції диких собак, генетично різних між собою та неспоріднених з особинами з усього світу.

🐠 У Бразилії трансгенні акваріумні рибки, які світяться різними кольорами у синьому й ультрафіолетовому світлі, з’явилися в річках і можуть там загрожувати місцевим видам.

Поділитися із друзями!

У Німеччині рідкісні ящірки поселилися на залізничних коліях

Джерело: nauka.ua