вологість:
тиск:
вітер:
У людей з частими кошмарами ризик передчасної смерті виявився утричі вищим
У людей з частими нічними кошмарами виявили втричі вищий ризик смерті у віці до 70 років, аніж у людей без них. Частково це пов’язано з тим, що люди з частими кошмарами мають також пришвидшене старіння порівняно з тими, хто від кошмарів не страждає. Можливо, боротьба з кошмарами допоможе запобігти й передчасному старінню та раннім смертям. Про це повідомив New Scientist.
У людей з частими кошмарами ризик передчасної смерті виявився утричі вищим. GIPHY
Чому люди з частими кошмарами старіють швидше?
Щоб дослідити те, як кошмари впливають на життя та здоров’я, науковці аналізували дані понад 183 тисяч людей, які брали участь у різних пов’язаних зі сном дослідженнях. Порівнюючи частоту смертей серед тих, хто мав кошмари принаймні раз на тиждень або ж рідше, дослідники пов’язали часті кошмари з вищим ризиком смерті. А з дослідження за участі 2400 дітей віком 8-10 років вони також з’ясували, що схильність до кошмарів ще у ранньому віці пов’язана зі скороченням кінцевих ділянок хромосом, що пов’язують зі старінням геному. Зв’язок кошмарів і старіння геному підтвердили й у дослідженнях на дорослих, у яких часті кошмари впливали на епігенетичні годинники, за якими визначають біологічний вік.
У науковців є декілька пояснень пришвидшеного старіння в людей, які страждають від кошмарів. По-перше, пробудження від кошмарів пов’язане зі сплеском гормону стресу кортизолу. Підвищення його концентрації вже пов’язували з пришвидшеним старінням. По-друге, часті кошмари погіршують якість сну, що може загалом негативно впливати на здоров’я й особливо перешкоджати відновлювальним процесам у клітинах, які відбуваються вночі. По-третє, кошмари можуть бути проявом різних хвороб, що може впливати як на старіння, так і на передчасну смерть. Загалом же через особливості дослідження науковці не могли з’ясувати, яким чином поява кошмарів впливає на тривалість життя. Однак підкреслюють, що сучасна медицина дозволяє зменшити частоту кошмарів, принаймні покращивши якість життя.
Як кошмари впливають на здоров’я
😴 Раніше науковці пов’язали нічні кошмари та когнітивні порушення. Як виявилося, поява їх у середньому та старшому віці пов’язана з більшим ризиком деменції та хвороби Альцгеймера.
🧠 Причиною такого може бути автоімунне ураження мозку — дослідники з’ясували, що часті нічні кошмари можуть вказувати на системний червоний вовчак і ревматичну хворобу.
🐙 Досліджувати те, як кошмари впливають на здоров’я, зможуть і на восьминогах, адже науковці виявили, що від кошмарів тварини поводяться стривожено та можуть випускати хмари чорнила.

Новини рубріки

Псилоцибін подовжив життя мишей та омолодив людські клітини
23 липня 2025 р. 15:57

Підвищення моря загрожує священному місцю Рангітане
23 липня 2025 р. 14:32

Уран випромінює більше тепла, ніж отримує від Сонця
23 липня 2025 р. 14:12